Krótki przewodnik po odlewach

W moim lapidarnym tekście przedstawię, jak pracują odlewnie, jakie wyróżniamy techniki odlewów i wiele innych, z pewnością przydatnych informacji. Zacznijmy od samej definicji odlewania. Jest to technika produkcji części, opierająca się na wlewaniu rozgrzanego, ciekłego metalu bądź stopu do specjalnie wykonanych form modelujących.

Odlewy
Odlewanie trzeba zacząć od wykonania formy, z której powstaną odlewy.

Technika ta pozwala na otrzymanie naprawdę złożonych kształtów, tylko w niektórych przypadkach konieczna jest dodatkowa obróbka po odlewie. Przejdźmy do typów odlewania.

Pozostałe artykuły

Do czego są wykorzystywane są odlewy?

Odlewy
Czy myśleliście przy jakiejś okazji czym zajmuje się branża odlewnicza i gdzie tak właściwie wykorzystywane są różnego formatu odlewy? Raczej nie. Jest to odnoga przemysłu, o której nie mówi się specjalnie często. Z tej przyczyny wielu ludzi nie ma pojęcia, że bez niej inne by nie mogły działać. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego projektuje się wykorzystując odlewy.


Odlewy kokilowe są przydatne zazwyczaj przy aluminium i miedzi. Polegają na wlewaniu płynnego metalu do trwałej formy, przezywanej kokilem. Technika ta odznacza się małą chropowatością rezultatu, a również niezłą jakością. Co więcej, nie zajmuje wiele czasu, co sprawia, że jest bardzo ergonomiczna. Warto wiedzieć, że jest to leciwa metoda. Została wynaleziona 174 lata temu i miała istotną rolę w postępie technologicznym okresu Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają tuleje brązowe.

Odlewy ciśnieniowe odznaczają się tym, że najpierw formę dociska się wielkim ciężarem, a sam ciekły stop wciska się pod ogromnym ciśnieniem. To powszechnie używana metoda. Jej renoma pochodzi ze sporej jakości odlewu i szybkości procesu. Chętnie używana przy dużych partiach. Odlewy ciśnieniowe występują w dwóch odmianach – z wysokotemperaturową i zimną komorą tłokową. Wszystko zależy od stopu.

Finalnym pojęciem, które pragnę wam zaprezentować, jest wyżarzanie. Jak się można domyślić, to specyficzna obróbka cieplna. Substancję metalową podgrzewa się do odpowiedniej temperatury, utrzymuje w ustabilizowanych warunkach przez pewien czas, a potem powoli oziębia. Czyni się tak, by zatrzeć poprodukcyjne chropowatości w strukturze odlewu. Do różnych stopów i stopni nieprawidłowości, stosuje się różne parametry nagrzewania. Przykładowe typy wyżarzania: odprężające, niezupełne i normalizujące - rzetelne omówienie tematu.

Finito. Sądzę, iż po tym tekście odlewy przestały być dla was czarną magią. rzetelne omówienie tematu tuleje brązowe
Zaczerpnięte z: Alwro S. A.
18-07-12 10:43