Zły sen kontrahenta

Urzędnik fiskusa, który przychodzi na kontrolę do przedsiębiorstwa, nie musi ograniczyć się tylko do skontrolowania wizytowanego biznesmena. Ma też kompletne prawo przejrzeć dokumentację kontrahentów płatnika podatku. To nic innego, jak kontrole krzyżowe. Ludzie skarbówki ochoczo z tej możliwości korzystają. Potwierdza to zebrana przez nas statystyka. W 2010 r. urzędy skarbowe i kontroli skarbowej przeprowadziły w sumie ponad 50 tys. krzyżówek. W 2011 r. na razie ponad 39 tys. To wyniki sondy, którą przeprowadziliśmy we wszystkich 16 izbach skarbowych i 16 urzędach kontroli skarbowej (UKS).


Dostępna procedura jest następująca: granice prawne kontroli krzyżowej wyznaczone są w Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) i ustawie o kontroli skarbowej (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 41, poz. 214 z późn. zm.). Przepisy te przewidują, że organy podatkowe mogą zażądać od kontrahentów podatnika wykonujących działalność gospodarczą przedstawienia dokumentów, w zakresie objętym weryfikacją u płatnika, w celu potwierdzenia ich poprawności i rzetelności.

– Organ podatkowy w ramach kontroli krzyżowej weryfikuje dokumenty kontrahenta opłacającego podatek i prowadzącego firmę. Poddawane inspekcji są przede wszystkim dokumenty źródłowe potwierdzające legalne transakcje handlowe (np. faktury dokumentujące transakcje zawarte z kontrolowanym kontrahentem) – opisuje Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Kontrole krzyżowe są poniekąd dopełnieniem innego postępowania. Przeprowadzone u kontrahenta ustalenia tworzą dowód w pierwotnej (głównej) kontroli lub postępowaniu podatkowym.

Zdaniem Jolanty Strojnej z UKS w Kielcach, istotnym elementem kontroli krzyżowych jest fakt, że od minionego roku czynności sprawdzające mogą być wykonywane wobec podmiotów prowadzących działalność biorących udział w dostawie tego samego towaru lub usługi. Dzięki temu kontrolujący mają możliwość zbadania całej drogi, którą przebył dostarczony towar lub (wypatrz promocje) wykonana usługa.

Pozwala to na ujawnianie i eliminowanie z obrotu gospodarczego fikcyjnych podmiotów lub (kliknij i sprawdź) transakcji.
19-10-17 15:06