Złośliwa płaca minimalna

PKPP Lewiatan ujemnie ocenia, wysunięte przez członków SLD, spotęgowanie minimalnego wynagrodzenia z 41 do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Tak obszerny wzrost płacy minimalnej zmniejszy konkurencyjność najsłabszych regionów oraz spowoduje schyłek wielu mikro i małych firm.
Zdaniem przedsiębiorców w gospodarce doprowadzi do spotęgowania bezrobocia, spowolnienia konsumpcji i inwestycji, a tym samym - do ograniczenia wzrostu gospodarczego.


Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 1500 zł brutto. Do końca roku było to 1386 zł.czytaj również ocr faktury ocr fakturyPłaca przejdź http://balduin-pfnuer.de/pl/news/minimalna-placa-w-niemczech-obowiazkowy-rowniez-dla-polskich-firm-transportowych/ minimalna w wysokości 40,58 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (GUS, I połowa 2011) stanowi z jednej strony 29,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia w województwie mazowieckim, a z drugiej strony - 44,8 proc. przeciętnego wynagrodzenia w województwie warmińsko-mazurskim.

Zakładając, że wypłata minimalna stanowiłaby w 2011 r. 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, w 11 województwach jej udział w przeciętnym wynagrodzeniu byłby wyższy od 50 proc. W regionie Podkarpackim, czy Warmińsko-mazurskim byłoby to faktycznie 55 proc. średnich zarobków w tym regionie. A np. w Mazowieckim 36 proc. średnich zarobków, a na Pomorzu - 46 proc. średniej płacy.
21-05-27 10:37