Efektywna nauka języka obcego

Obecnie szkoły językowe prześcigają się w ofertach kierowanych do potencjalnych klientów. Jak w tym gąszczu wybrać odpowiedni dla siebie kurs angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego?

1. Wybór formy zajęć
Indywidualny kurs języków obcych
W pierwszej kolejności warto zastanowić się jaka forma zajęć byłaby dla nas najbardziej optymalna – zajęcia indywidualne czy kurs grupowy?

Opcja pierwsza zapewnia ścisłą współpracę z lektorem, który dokona oceny naszego poziomu znajomości słownictwa czy umiejętności komunikowania się w języku obcym i zaproponuje zajęcia dopasowane do naszych potrzeb. Plusem jest skupienie uwagi prowadzącego jedynie na naszej osobie, oznacza to, że nauczyciel poświęci nam znacznie więcej czasu niż miałoby to miejsce w czasie zajęć w dużej grupie. W ten sposób możemy skoncentrować się na tych aspektach nauki języka, które są dla nas najbardziej problematyczne lub na tych na których szczególnie nam zależy (np. konwersacje, gramatyka itp.)

Zajęcia w grupie pozwalają na wprowadzanie większej dynamiki przez co nauka staje się ciekawsza a materiał łatwiej przyswajalny. Dodatkowo uczestnicy kursów często zabierając głos na forum bądź prezentując wyniki swojej pracy czują się bardziej zmotywowani do nauki i starają się szlifować język tak, by nie odbiegać od poziomu całej grupy. Zaletą takich zajęć jest także możliwość wzajemnej współpracy nad trudniejszymi zagadnieniami, a pytania zadawane przez innych kursantów często służą także innym uczestnikom w łatwiejszym zrozumieniu danego tematu. Zajęcia grupowe pozwalają także obniżyć koszty nauki w porównaniu do ceny zajęć indywidualnych.

2. Hiszpański w szkole językowej czy angielski z dojazdem lektora?
Osoby, które na co dzień pracują bądź uczą się w centrach miast często wolą przyjeżdżać na zajęcia prowadzone w szkole (typu angielski wrocław), uważając, że taka forma zajęć Collegium Novum bardziej sprzyja skupieniu. Przebywają na sali lekcyjnej nie ulegamy tak łatwo rozproszeniu a dobre wyposażenie multimedialne (sprzęt komputerowy, projektory itp) pozwala na urozmaicenie zajęć. Bardzo często szkoły językowe oddają do dyspozycji kursantów także znakomicie wyposażone czytelnie bądź biblioteki z różnymi materiałami ułatwiającymi przygotowanie się do zajęć.

Nauka języka w firmie
Dla odmiany zajęcia prowadzone w miejscu wybranym przez kursanta zyskują coraz bardziej na popularności. Chętnie decydują się na nie osoby, które nie chcą dojeżdżać do szkoły (np. z powodu ograniczonego czasu) bądź preferują naukę w dogodnym dla siebie miejscu (domu, biurze czy nawet kawiarni). Taka forma zajęć, kiedy to lektor przyjeżdża do nas, adresowane są np. do osób pracujących, które mogą uczyć się np. bez konieczności wychodzenia z biura bądź do dzieci, które lepiej czują się w znajomym otoczeniu lub same nie mają możliwości dotarcia do szkoły.

3. Zajęcia zgodne z planem czy dopasowane do indywidualnych potrzeb?
Innym elementem jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze zajęć jest ich tematyka. Możemy zdecydować się na wybór ustalonego z góry planu obejmującego naukę zarówno czytania, pisania, konwersacji np. planując przygotowania do egzaminu językowego w trakcie którego potrzebne będzie nam opanowanie wszystkich tym elementów.
Możemy także wybrać naukę wąskiego typu zagadnień, koncentrując się np. tylko na poznaniu potrzebnego nam w danej dziedzinie słownictwa (przykładem są tutaj kursy typu „angielski w biznesie” czy „niemiecki techniczny” itp.)

4. Zajęcia dwa razy w tygodniu czy kurs wakacyjny?
Przez wyborem konkretnej oferty kursów warto jeszcze zastanowić się nad tym jak często chcielibyśmy w nich uczestniczyć oraz jak dużą ilością czasu dysponujemy w ciągu tygodnia. Osoby lubiące naukę odbywającą się w trybie cyklicznym z pewnością chętniej wybiorą ofertę zajęć odbywających się np. 2 razy w tygodniu o stałych porach.
Nie mniej zwolenników mają kursy organizowane np. w weekendy czy w czasie wakacji, kiedy uczestniczy dysponują większą ilością czasu, nie są zmęczeni codziennymi obowiązkami bądź chcą zintensyfikować ilość spotkań z lektorem biorąc pod uwagę określony czas przeznaczony na naukę języka (np. przed zagranicznym wyjazdem czy egzaminem).

Moose nauka języków obcych

Poszukując odpowiednich dla siebie zajęć warto zastanowić się na wszystkimi wyżej opisanymi elementami i porównać je w oparciu o proponowane oferty. Kurs dostosowany precyzyjnie do naszych potrzeb sprawi że nauka nie będzie nudna ani nadmiernie obciążająca a możliwe efekty uda się osiągnąć w znacznie krótszym czasie.

***
O najciekawszych ofertach kursów językowych przygotowanych przez Szkołę Językową Moose można przeczytać na stronach:
 • kurs angielskiego Wrocław
 • kurs francuskiego Warszawa
 • angielski Poznań
 • niemiecki Kraków
 • nauka hiszpańskiego Gdańsk
 • włoski Katowice
 • włoski Łódź
 • kurs angielskiego Lublin
 • włoski Szczecin
 • kurs angielskiego Bydgoszcz


 • Twórca: Katarzyna Baranowska
  23-03-08 07:02