Budujesz dom? Sprawdź regulacje prawne

Jeśli chcemy kupić albo stawiamy dom powinniśmy wiedzieć jakie są przepisy prawa budowlanego. Jest to istotne, bo każdy dokument zawierany przy okazji inwestycji w nieruchomości powinien być zgodny z prawem. Kiedy już mamy wszystkie pozwolenia, projekty itp. nadchodzi czas, gdy rozpoczynamy budowę. Powinniśmy dowiedzieć się jak ma być spisana umowa o roboty budowlane. Absolutnie musimy ją podpisać z ekipą.
Prawo
Oczywiście, zdarza się, że firmy budowlane chciałyby pracować „na gębę”, lecz nie dajmy się do tego przekonać. Tylko dobrze spisana umowa chroni nas przed różnego typu wpadkami, wymaga od ekipy budowlanej wykonania zadań z najwyższą starannością i jest dla nas podstawą do reklamacji i likwidacji powstałych usterek.

Jeśli pragniesz być na bieżąco w owym wątku, to przyda Ci się najnowsza wiadomość. Poczytasz o niej pod zaznaczonym poniżej linkiem. A jeżeli będziesz posiadał pytania, z przyjemnością na nie odpiszemy!

Jeżeli ekipa budowlana nie chce zawrzeć umowy - lepiej znaleźć inną. Nie warto ryzykować, w szczególności przy tak dużej inwestycji jak budowa domu.

Oczywiście podobną umowę powinniśmy podpisać, jeśli chcemy zatrudnić ekipę do wyremontowania mieszkania kupionego na przykład na rynku wtórnym. To niezwykle istotne nie tylko ze względu na możliwe poprawki we wnętrzach, ale też na bezpieczeństwo pracowników remontowych.

Umowa własności Gdy kupujemy nieruchomość ważne jest także prawo własności nieruchomości. Musimy pamiętać, że jedynym dokumentem stwierdzającym naszą własność mieszkania jest umowa kupna/sprzedaży w postaci aktu notarialnego. Umowa przedwstępna ze sprzedającym nie jest takim dokumentem, nawet jeśli została zawarta w formie aktu notarialnego.

Gdy prawo inwestycji budowlanych jest dla nas niejasne czy za skomplikowane warto zasięgnąć porady prawnej. Nie jest to droga usługa, a mamy gwarancję, że podpisujemy umowę bez żadnych kruczków. Zazwyczaj mieszkanie czy dom to ogromny wydatek, więc dobrze jest dołożyć sił, by umowa (zobacz czynny podatnik vat) została skonstruowana z ogromną starannością i z zachowaniem przepisów.

Pozostałe artykuły

Umowa i definicja faktoringu - czyli, wszystko co powinieneś wiedzieć na temat tego dokładnego zagadnienia

sprzęt
Czym bywa umowa faktoringu i jaka jest jego definicja? Jakie bywają jej typy i kim tak naprawdę bywa faktor? To wszyściutko bez problemiku wynajdziesz wewnątrz naszego nowiutkiego felietonu!


Najważniejszym punktem nim zaczniemy temat powinno się zwrócić wzrok, iż umowa faktoringu, ma w posiadaniu coś takiego jak "dwustronny charakter".


Przeczytaj umowę Firmy budowlane czy deweloperzy zawierają bardzo dużo wszelkiego rodzaju umów i mają z pewnością swoje wypracowane wzory. Zawsze jednak powinniśmy umowę spokojnie przeczytać i najlepiej skonsultować z prawnikiem. Nie dajmy się przekonać stwierdzeniem, że „to standardowa umowa”. Zawsze powinniśmy mieć gwarancję, że umowy są zgodne z prawem.
Twórca: Rufus
20-04-22 07:13