Który z podatków jest najlepszy, gdy wynajmujemy mieszkanie?

Podatki w naszym kraju są dość skomplikowane. Można stwierdzić, iż praktycznie płacimy je od wszystkiego. Także właściciel mieszkania najmowanego musi opłacać podatek za najem. Posiada on aczkolwiek możliwość wyboru typu opodatkowania, co wpływa na wysokość obciążenia. Jednakże takie prawo posiadają osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmu.

Księgowość
Do wyboru jest rozliczanie się przy użyciu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest to stawka na szczeblu 8,5% oraz rozliczanie (www.bmeters.pl/pl/rozliczanie_kosztow_zuzycia_wody_i_ciepla/180/) na zasadach ogólnych- stawki w wysokości 18% bądź 32%. Rodzaj rozliczania wybiera się przed zapoczątkowaniem najmu mieszkania i nie jest ona już na zawsze, bowiem można go zmienić przed początkiem nowego roku podatkowego.

Pozostałe artykuły

Już teraz przetestuj program do rozliczania PIT online, a będziesz zaskoczony jakie to proste i bezproblemowe

program do rozliczania PIT
Już teraz obawiasz się, że jak rokrocznie będziesz rozliczał PIT na ostatnią chwilę? Nie warto marnować czasu na nerwy i stanie w kolejce do Urzędu Skarbowego. Za sprawą tego artykułu dowiesz się jak szybko i bezproblemowo rozliczyć się z zdobytego dochodu za przeszły rok.


Zarówno jeden jak i drugi podatek (czytaj też ile wynosi najniższa krajowa) za wynajem ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, mimo iż jest ono nieskomplikowane i w miarę nieduże, nie za każdym razem jest optymalnym sposobem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% pozostaje wyłącznie do kwoty 4000 euro i od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt jest już w dużej mierze większy i wynosi 20%. Warto samemu bardzo wnikliwie poczytać na temat tego typu opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową "wynajem mieszkania podatki". Polecamy mieszkania warszawa wilanów
1 2