Który z podatków jest najlepszy, gdy wynajmujemy mieszkanie?

Podatki w naszym kraju są dość skomplikowane. Można stwierdzić, iż praktycznie płacimy je od wszystkiego. Także właściciel mieszkania najmowanego musi opłacać podatek za najem. Posiada on aczkolwiek możliwość wyboru typu opodatkowania, co wpływa na wysokość obciążenia. Jednakże takie prawo posiadają osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmu.

Księgowość
Do wyboru jest rozliczanie się przy użyciu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest to stawka na szczeblu 8,5% oraz rozliczanie (www.bmeters.pl/pl/rozliczanie_kosztow_zuzycia_wody_i_ciepla/180/) na zasadach ogólnych- stawki w wysokości 18% bądź 32%. Rodzaj rozliczania wybiera się przed zapoczątkowaniem najmu mieszkania i nie jest ona już na zawsze, bowiem można go zmienić przed początkiem nowego roku podatkowego.

Pozostałe artykuły

Gdzie można troszczyć się o zwrot podatku z Irlandii. Jaką organizację wytypować.

dzieci
Decydując się na pracę tymczasową za granicą, trzeba być pewnym tego, iż koniecznością będzie późniejsze rozliczenie się z podatku. Niezależnie od tego do którego państwa się wyjedzie, powinno się zaczerpnąć wiadomości dotyczących roku podatkowego, który obowiązuje w danym kraju, w przeciwnym razie można spotkać się z srogą karą pieniężną.


Zarówno jeden jak i drugi podatek (czytaj też ile wynosi najniższa krajowa) za wynajem ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, mimo iż jest ono nieskomplikowane i w miarę nieduże, nie za każdym razem jest optymalnym sposobem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% pozostaje wyłącznie do kwoty 4000 euro i od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt jest już w dużej mierze większy i wynosi 20%. Warto samemu bardzo wnikliwie poczytać na temat tego typu opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową "wynajem mieszkania podatki". Polecamy mieszkania warszawa wilanów
1 2