Kolejne problemy z VAT

W kryzysowych czasach nagle rośnie liczba firm, które nie płacą na czas swoich zobowiązań. Zaległościom wspiera jeden z przepisów, który zmusza do odprowadzenia VAT-u od faktury, która jeszcze nie została zapłacona. Zdaniem ekspertów nakaz ten musi być jak najszybciej odmienny.

- Problem dotyka w szczególności małych i średnich firm. Większe przedsiębiorstwa, niestety prawidłowo zakładają, że wobec niewydolności systemu sądownictwa jest mało prawdopodobne jest, by mały przedsiębiorca zdecydował się dochodzić swojej należności w przewlekłym postępowaniu przed sądem - mówi Olga Dzilińska ekspert Pracodawców RP.

Mniejszy kłopot jest wtedy, gdy kontrahent jest uczciwy i zapłaci. Mniej dobrze kiedy odprowadzi się zgodnie z prawem należny podatek (czytaj też vat r interaktywny), a faktura nie zostanie zapłacona. Jako przykład eksperci podają kraje skandynawskie gdzie należny podatek (czytaj też zaliczka na podatek) odprowadza się dopiero po zapłaceniu rachunku.

Wg informacji Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, w III kwartale bieżącego roku liczba firm, które w ogóle nie mają kłopotów z otrzymaniem zapłaty za sprzedane towary i usługi, zmalała do zaledwie 11,4 proc. Jednocześnie wzrosła liczba przedsiębiorstw, które nie są w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań z tego właśnie powodu.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości ifirma.pl - podatek vat
Zaczerpnięte z: ifirma.pl
17-07-11 07:25