Rzeczoznawcy pod lupą fiskusa.

Ministerstwo Finansów przeanalizuje krańcowo różny interpretacje w sprawie opodatkowania VAT czynności rzeczoznawców w procesie ubezpieczeniowym.
Jak wynika z interpelacji poselskiej (nr 24046/11) organy podatkowe mają inne zdanie w zakresie opodatkowania VAT czynności rzeczoznawców dokonujących tzw. wstępnej kasacji szkód na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych. Likwidacja ta polega na przyjęciu dokumentów od oszukanego, wykonaniu dokumentacji fotograficznej szkody oraz wyliczeniu stopień odszkodowania. Niektóre urzędy skarbowe stosują zwolnienie z VAT, inne nakazują zastosowanie 23-proc. stawki.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację powiadomiło, że rozbieżne interpretacje indywidualne zostaną poddane rozpatrywaniu i w razie stwierdzenia, że któraś z nich jest niedopuszczalna, zostaną podjęte działania polegające na urzędowej zmianie interpretacji. Resort zwrócił jednak uwagę, że niezgodności w wydawanych interpretacjach indywidualnych, dotyczące rodzaju opodatkowania tych usług, mogą wynikać z różnic w opisach stanu faktycznego zawartych we wnioskach o ich wydanie.

Wyjaśnijmy, że do końca 2010 r.

Zaciekawiły Cię myśli stworzone w tym poście? Czujesz jednak braki? W takim razie zachęcamy do nowej strony - naciśnij tu odszkodowania powypadkowe lubin i przenieś się tam.

zwolnione z VAT były usługi świadczone przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń. Zwolnienie dotyczyło zatem również czynności rzeczoznawców, które są nieodzowne w procesie ubezpieczeniowym. O 1 stycznia 2011 r. ustawodawca odstąpił od definiowania usług dla potrzeb VAT poprzez odniesienie do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). W rezultacie pojawiły się różne interpretacje podatkowe w zakresie opodatkowania VAT usług rzeczoznawców.
Artykuł powstał we współpracy z - księgowość - invoice faktura internetowa
Zaczerpnięte z: ifirma.pl
21-05-27 10:37