Rodzaje podatku za wynajem mieszkania.

Podatek za wynajem może być w formie zryczałtowanej bądź na tak nazywanych zasadach ogólnych. Ryczałt jest łatwą formą rozliczenia podatku dochodowego. Jeżeli go wybierzemy należy złożyć oświadczenie o wyborze tej formy stosownemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Kwota tego podatku jest uzależniona od wielkości przychodu i nie możemy go zmniejszyć o żadne koszty pozyskania przychodu. Liczymy go samodzielnie i wpłacamy, każdego miesiąca bądź co kwartał do urzędu skarbowego w terminie do 20 dni kolejnego miesiąca.
Nie trać prądu na darmo
Przy podatku na zasadach ogólnych płacimy podatek od dochodu, czyli różnicy między rzeczywiście pozyskanym przychodem z wynajmu a kosztami jego uzyskania. Trzeba pamiętać o tym, że ażeby wszystkie nasze wydatki mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów powinny być one udokumentowane. W tym przypadku też osobiście rachujemy miesięczną zaliczkę za podatek (czytaj też księgowość internetowa) i wpłacamy ją do stosownego urzędu skarbowego w czasie do 20 dni każdego miesiąca za miesiąc przeszły. Zaliczka na podatek (czytaj też jednoosobowa działalność gospodarcza) od najmu w takiej postaci nie musi być zgłaszana naczelnikowi urzędu skarbowego, gdyż jest to podstawowa forma opodatkowania. Gdy nie będziemy uiszczać opłaty z tytułu wynajmu mieszkania to czekają nas konsekwencje karno-skarbowe, które reguluje przepis Kodeksu karnego skarbowego.

Pozostałe artykuły

Mieszkanie dla singli

Rynek budowlany w mieszkaniach dla singli nie widzi nic dziwnego. Co więcej, ta grupa społeczna jest bardzo doceniana przez developerów. Single postrzegani są jako ludzie sukcesu, nastawieni na karierę, a co za tym idzie - na pieniądze. Czy jest to jednak regułą?


Dom czy mieszkanie za milion
Jeśli nie wiemy, jaką formę opodatkowania wybrać możemy sięgnąć po książkę. Wiele jest publikacji na temat rozliczania najmu. W nich odszukamy takie wiadomości jak między innymi, kiedy można opłaty płacić] zaliczki kwartalne, jak zdecydować się na najlepszą postać opodatkowania, co można zaliczać do kosztów i multum innych cennych informacji. Jeszcze szybciej możemy dostać podobne wskazówki wklepując w przeglądarkę internetową przykładowo umowa wynajmu wzór.
21-10-04 11:01