Ograniczenia prawa własności

Posiadacz parceli z zasady może z niej korzystać bez ograniczeń. Może zatem na swojej parceli pobudować budynek, prowadzić działalność gospodarczą albo inną - pod warunkiem dopełnienia warunków zapisanych między innymi w ustawie o prawie budowlanym. Rzecz niby jest prosta. Niestety życie jest czasami przewrotne, potrafi skomplikować nawet najbardziej proste rzeczy.

parcela
Wystarczy bowiem że nasza parcela będzie w ten sposób usytuowana, że musimy przyzwolić komuś na przelot przez nią, ponieważ w przeciwnym razie przykładowo nasz sąsiad nie przedostanie się na swój kawałek ziemi.

Ten artykuł posiada ciekawe dane na prezentowany wątek - jeżeli chcesz zdobyć więcej wpisów, to odwiedź witrynę (https://dobroplast.pl/okna-dachowe/), która przedstawia zbliżone zagadnienia.

Wszystko jest dobrze jeśli z sąsiadem umiemy się dogadać, Franek przechodzi - ot tak - i nikomu to nie wadzi.

Sytuacja się komplikuje, kiedy nasz kawałek ziemi sąsiaduje z przedsiębiorstwem, i tenże przedsiębiorca do prowadzenia swojej działalności potrzebuje korzystać z pewnej części naszego gruntu. Ustanawia się w takim przypadku tzw. służebność, czyli umowę między dwoma uczestnikami: posiadaczem gruntu a drugą osobą . (dla przykładu pozwolenie by przez pewną część mojej parceli swobodnie przejeżdżać mogły pojazdy przedsiębiorcy który ze mną sąsiadują). Jednakowo przedstawia się sytuacja, jeżeli musimy użyczyć sąsiadowi prawa do korzystania ze studni usytuowanej na naszej parceli.
1 2