Crowdfunding polega ogólnie na finansowaniu określonych przedsięwzięć przez internetową społeczność.

Dzisiaj, pojawia się faktycznie dość dużo interesujących inicjatyw, które opierają się przeważnie na współdziałaniu. Podobne założenia zrodziły też crowdfunding. Co to jest? Czym cechuje się takie zjawisko?


crowdfunding
Crowdfunding polega generalnie na finansowaniu określonych przedsięwzięć przez społeczność. Z reguły ludzie wpłacają dość niewielkie sumy, w zależności od własnej sytuacji finansowej. Ponadto, są to przeważnie wpłaty o charakterze jednorazowym. Można uznać, że crowdfunding nie różni się niczym od zbiórek środków, jakie są organizowane już od stuleci. To jednak nieprawidłowe założenie, mimo że oba pojęcia są podobne.

Jaka jest podstawowa różnica? Co najważniejsze, w przypadku crowdfundingu osoby, jakie wpłaciły fundusze są stosownie wynagradzane. Oczywiście, owa nagroda nie zawsze ma postać konkretnej sumy pieniędzy, mogą to być również usługi albo przedmioty, w zależności od tego, na czym polega projekt, na który zbierane są fundusze. Najczęściej, pieniądze są pozyskiwane w internecie. Narzędziem, które służy do tego celu jest platforma crowdfundingowa. Jakie inicjatywy są w ten sposób finansowane? Pod tym względem panuje zwykle spora dowolność.
1 2