Co to jest falownik i jaki najlepiej kupić?

Energia elektryczna, która jest produkowana przez panele fotowoltaiczne, wytwarza prąd stały. Żeby móc go wykorzystać, przekształcić powinniśmy prąd stały na prąd zmienny. Do tego niezbędny nam jest falownik.


inwerter


Pozostałe artykuły

Jak poprawnie zamontować drzwi montowane wewnątrz?

listwy wykończeniowe do drzwi
Nawet najładniejsze panele położone na posadzce nigdy nie będą wyglądać wspaniale, jeżeli nie będą skończone listwami przypodłogowymi. Niezwykle podobnie ta sprawa wygląda w przypadku drzwi.


Wybór inwerterów na rynku jest niezwykle duży.


Podstawowa sprawa to moc, którą posiada inwerter. Zdarza się niestety tak, że oferowane są inwertery o mniejszej mocy niż znamionowa moc instalacji. Znaczy to mniej więcej to, że gdy instalujemy 4 kW modułów fotowoltaicznych i instalujemy 3,5 kW inwerter, to na początku już tracimy 0,5 kW. Nie jest to jeszcze wszystko, gdyż siła, która umieszczona jest przez wytwórcę paneli, sprawdzana jest w warunkach STC, zatem w uwarunkowaniach 25 stopni, natężeniu promieniowania o tysiącu W/m2 i przy wartości widma promieniowania 1,5. Wydarzyć się może tak, że atmosferyczne warunki są w większym stopniu korzystne dla paneli niż te STC. Oznacza to, że nasza instalacja wytwarzać może jeszcze więcej energii. Tego typu sytuacja nie jest rzadka. Najczęściej występuje ona w słoneczne, zimowe dni, na wiosnę i w lato na przykład po deszczu, który schładza moduły w bardzo krótkim okresie czasu. Najlepiej więc wybierać falownik o mocy 10-15% większej od siły paneli, gdyż w innym wypadku uzyski bardziej znaczące niż może przyjąć inwerter zostaną przez falownik nieprzetworzone.


zamek


drzwi zewnętrzne


Następna kwestia są to inne parametry elektryczne inwertera. Niezwykle ważne jest napięcie wzbudzenia, które warunkuje czas pracy przetwornika. Im taki czas jest mniejszy, tym prędzej inwerter inwerter growatt wzbudzi się rano i później się wyłączy 'na wieczór. Ma to wpływ na bardziej znaczące uzyski w ciągu jednej doby niż w wypadku inwerterów o wyższym napięciu wzbudzenia.
1 2