Prawo budowlane - sprawdź świeże poprawki.

Rząd stara się już od dłuższego czasu przekształcić czy też uprościć ustawę Prawo Budowlane, gdyż dzisiaj nadmierna ilość czynności powiązanych z postępowaniembudowlanym opóźnia powstawanie inwestycji. Niewykluczone, że nowe przepisy wejdą w życie na początku dwa tysiące czternastego roku.

Na czym miałyby polegać te zmiany obecnego prawa budowlanego? W szczególności rząd chce znieść wymóg pozyskiwania pozwolenia na budowę.

Pozostałe artykuły

Nie łam prawa budowlanego

dom
Przyszło nam żyć w czasach, kiedy to najróżniejsze prawa i przepisy regulują całe mnóstwo obszarów naszego życia. Całe mnóstwo ludzi po prostu się do tego przyzwyczaiło choć nie sposób zaprzeczyć temu, że w wielu różnych przypadkach potrafi to być po prostu bardzo denerwujące.


Domek jednorodzinny
Dotyczy to części domków jednorodzinnych. Do takich domków zaliczają się budynki, których przestrzeń oddziaływania nie wykracza poza granicę działki którą obejmuje inwestycja. Wtedy trzeba by było tylko zakomunikować starostwu planowaną budowę. Do takiego zgłoszenia należałoby jeszcze dołączyć projekt budowlany. Jeśli urząd stwierdziłby, że mimo wszystko konieczne jest w tym przypadku uzyskanie pozwolenia na budowę wtenczas miałby 30 dni na zgłoszenie takiego sprzeciwu. Jeśli by tego nie zrobił to byłaby to tak nazywana milcząca zgoda na zaczęcie budowy. Też można wysunąć żądanie o zaświadczenie z urzędu o braku sprzeciwu wobec zgłoszenia, aby na wszelki wypadek mieć dowód no to, że budowa przebiega zgodnie z prawem. W razie wątpliwości, zawsze dobrze jest się poradzić doświadczonego prawnika - pomoc prawna z zakresu prawa budowlanego. Porada prawna, to nie jest obecnie duży wydatek, a spokój ducha jest jednak bezcenny. Jeżeli chodzi o zakończenie budowy to również ma być ono prostsze. W miejsce wniosku o zgodę na użytkowanie osoba budująca się składałaby zawiadomienie o zakończeniu budowy. Wówczas czas oczekiwania na dostanie tak zwanej milczącej zgody na użytkowanie byłoby skrócone do 14 dni.
1 2