Podział gruntu

Podział nieruchomości jest jedną z elementarnych usług, proponowanych przez podmioty, których podstawowym obszarem działalności jest geodezja. Proces ten jest także jednym z najbardziej istotnych elementów zarządzania nieruchomościami. Jednym z celów tworzenie projektów podziału nieruchomości jest skuteczne wykorzystanie potencjału danej nieruchomości, zachowując jednocześnie zgodność prowadzonych działań z wymogami prawa budowlanego oraz Ustawy regulującej zagospodarowanie przestrzenne.
Podział nieruchomości ma na celu wydzielenie minimum dwóch nowych działek z gruntu objętego podziałem. Jest to istotny etap procesu inwestycyjnego, który pozwala dostosować teren do planowanej inwestycji. Pozwala również na dysponowanie prawem własności, dotyczącym wyodrębnionej części nieruchomości pierwotnej.

Z prawnego punktu widzenia, proces podziału gruntu, jest umocowany w Ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym, Ustawie o gospodarce nieruchomościami, Prawie geodezyjnym i kartograficznym oraz rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu wykonywania podziałów nieruchomości. Wszystkie przywołane regulacje prawne ustanawiają zasady, w zakresie których poruszają się podmioty świadczące usługi geodezyjne - ważna strona.

Według Ustawy o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość stanowi grunt oraz jego części składowe. Od tej reguły, wyjątek stanowią lokale będące odrębnym przedmiotem własności.

Procedura podziału nieruchomości zawiera w sobie podział danej działki na części, co następuje poprzez ustalenie granic podziału oraz stworzenie odpowiedniej dokumentacji, która jest wymagana przez prawo - zajmuje się tym pracownik geodezyjny. Proces realizowany jest z uwzględnieniem następujących etapów:

- przygotowanie wstępnego podziału,

- zdiagnozowanie zgodności projektu z wytycznymi lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego,

- stworzenie protokołu z czynności przyjęcia granic,

- utworzenie przez geodetę projektu podziału z oznaczaniem projektowanych granic,

- uzyskanie decyzji o podziale nieruchomości, podejmowanej przez odpowiedni organ administracji,

- okazanie granic stronom biorącym udział w postępowaniu,

- uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego zaakceptowanie dokumentacji podziałowej przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.


Wyświetl większą mapę

Pozostałe artykuły

Kosteczka brukowa - a więc, usługi od brukarza dostępne w sieci internetowej

kamienice w Gdańsku
Z pewnością po zbudowaniu domku, czy własnej firmy, kiedy stanąłeś w drzwiczkach wejściowych i wziąłeś głęboki oddech - zerknąłeś na pusty teren dookoła krzywiąc się wraz z myślą, iż budowla stoi, a naokoło nie jest już aż tak pięknie jak w środku.


Proces podziału możne być przeprowadzony w dwóch trybach postępowania.

Ciekawy tekst, nie uważasz? Jeśli zatem chcesz przeczytać podobny serwis, sprawdź koniecznie (https://biuroinwest.pl/oferta/przeglad-5-letni-budynku/) co dla Ciebie mamy, to także może Ci się spodobać.

Pierwszym z nich jest tryb administracyjny, dedykowany dla gruntów budowlanych i wymagający decyzji organu administracji, drugim, tryb podziału nieruchomości leśnych i rolnych, który nie wymaga wydania decyzji administracyjnej, a podstawą jest dokumentacja podziałowa.
1 2