Najszybsze murowanie, niezawodna metoda? Poznaj sposób, jaki zrewolucjonizował jakość murowania, z jakiego warto skorzystać

W ostatnich latach w budownictwie można zauważyć sporo ciekawych rozwiązań, takich jak przykładowo murowanie na sucho. Jest to stosowanie pustaków na suchą zaprawę, umożliwia to zminimalizowanie okresu murowania nawet o połowę, a jednocześnie znacznie ułatwia proces wznoszenia ścian. Najbardziej znany sposób na takie budowanie to system Porotherm. Jak przygotować się do pracy i jak wykonać wstępne prace?

budowanie
Pierwsza warstwa pustaków powinna być ułożona na perfekcyjnie wyrównanej warstwie zaprawy cementowo-wapiennej, jakiej grubość minimalna to 10 milimetrów. Dobre ułożenie gwarantuj łaty, niwelator i zestaw do wyrównywania. Niezbędna jest też aluminiowa listwa - idź do tej strony -> listwa podokienna - o długości minimalnej dwa metry. Niezwykle ważnym krokiem jest właściwe wypoziomowanie fundamentów, czyli stropu, w takich miejscach, gdzie będziemy murować ściany. Warstwę zaprawy wyrównującej trzeba nałożyć po nałożeniu pasów izolacji przeciwwilgociowej w miejscach, w których zbudujemy ścianę.

podczas budowy
W okresie niwelacji wyznaczmy najwyższy punkt fundamentów. Dokonamy tego za pomocą lasera. Tak określony punkt będzie naszym głównym odniesienie w trakcie układania pierwszej warstwy pustaków. Pierwsza warstwa pustaków musi być ułożona bezpośrednio na równej warstwie zaprawy cementowo-wapiennej, zaś murowanie ścian zewnętrznych powinniśmy rozpocząć od ułożenia pustaków narożnikowych. Następne pracę są dosyć proste, właściwe pustaki pierwszej warstwy układamy po prostu wzdłuż sznura murarskiego. Później wyrównujemy w obu kierunkach za pomocą poziomnicy i młotka gumowego. Dokładane pustaki możemy wyrównywać swobodnie i bez problemu.
1 2