Czym jest odzyskiwanie należności oraz jakie prawa przypadają dłużnikowi

Kredyty, chwilówki - coraz to więcej rodaków zadłuża się w różnych instytucjach. Wszystko będzie dobrze, tak długo jak spłacamy raty na czas, gorzej, jeśli zaczyna brakować funduszy na terminowe oddawanie należności. Jakie prawa przypadają dłużnikowi, gdy zgłosi się do niego firma windykacyjna. Co czynić? Jak podejmować roztropne decyzje? Czym jest windykacja oraz jakie są jej rodzaje? Na początek pragnę wyjaśnić, iż windykacja to nie jest to samo, co egzekucja komornika.

należności
Choć podstawowy ich zamiar wydaje się być taki sam – czyli odzyskanie należnych pieniążków, to jednak bazują one na całkowicie innych prawach. Windykacja wierzytelności to rodzaj mediacji między dłużnikiem a osobą czy też instytucją, jaka udzieliła pożyczki (więcej: zdecydowanie więcej przeczytasz na tej stronie). Zawżdy opiera się na dialogu. Windykator, reprezentujący daną osobę bądź firmę, nie zajmuje dóbr dłużnika ( jak czyni to komornik), tylko wykonuje wszystko, aby dobrowolnie sygnował on ugodę. Dzięki temu na ogół udaje się wypracować kompromis, zważający na potrzeby a także możności obydwu stron. W rzeczywistości wygląda to tak, że osoba potrzebująca odzyskać swe pieniądze, zwraca się do jednostki windykacyjnej, jaka na jej wniosek kontaktuje się z dłużnikiem. W mnogości wypadków wierzyciel odzyskuje zaległe pieniądze pomniejszone naturalnie o prowizję. Jest to praktyczne, bowiem nie musi się zajmować całym procesem osobiście. Zwykle stosowane są dwa rodzaje windykacji: polubowna – polega na przesyłaniu monitów i systematycznym przypominaniu dłużnikowi, że powinien zwrócić należne pieniądze, sądowa – kiedy windykacja polubowna nie działa, firma windykacyjna SAF S.A. skieruje sprawę do sądu. Wtenczas ten może nakazać zwrot dóbr, a do akcji wejdzie już komornik.


Pozostałe artykuły

Windykacja finansów w firmie- co warto o niej wiedzieć

finanse
Każde przedsiębiorstwo powinno być należycie zorganizowane, tak, aby wszystkie jego elementy mogły działać jak należy. Jedną z nieodzownych kwestii jest kontrola finansów, dzięki której możliwe jest zredukowanie ryzyka pojawienia się niewypłacalności. Co trzeba wiedzieć o odpowiednio zrealizowanej kontroli?
1 2