Czym jest faktoring i do kogo jest kierowana tego typu usługa?

Wiele firm, które zajmują się np. handlem różnorodnych towarów, musi oczekiwać na opłacenie swoich rachunków przez czas nawet paru miesięcy. Jest to legalne, jednak nie ułatwia to działania firmy, gdyż posiada zły wpływ na płynność materialną konkretnej firmy.


Na szczęście istnieje pewne rozwiązanie, jakie zezwala przedsiębiorcy, który sporządził fakturę z długim terminem jej opłacenia na niemalże błyskawiczne otrzymanie pieniędzy. Jest to wykonalne dzięki tego typu usługi jak faktoring. Istnieją w niej 3 podmioty. Firma, która wystawia fakturę to faktorant. Przenosi ona uprawnienia do danego roszczenia na faktora, czyli firmę, jaka wypłaca faktorantowi równowartość rzeczonej faktury zmniejszoną o prowizję faktora. Trzecią stroną ugody factoringu jest dłużnik, który nadal musi opłacić fakturę, lecz już nie tak jak to pierwotnie miało być - faktorantowi, lecz faktorowi.


panorama - pieniądze


Warto jednak wspomnieć, że towarem factoringu nie muszą zostać wyłącznie pieniądze. Mogłyby nim zostać także usługi pomocnicze, zwane czynnościami dodatkowymi o charakterze usług, między innymi poradnictwo czy czynności administratorskie, przykładowo inkaso zobowiązań. Usługa faktoringu jest zwrócona do:


Pozostałe artykuły

Stosowany przez sporo przedsiębiorstw outsourcing - jego wady a także zalety w kontekście pracowników

aerykańskie monety
W dzisiejszych czasach proces outsourcingu jest jednym z ciekawszych i częściej używanych przez działające firmy. Nie sposób ukryć, że w wypadku prac czy obsługi procesów informatycznych jest to jedna z bardziej opłacalnych opcji, ponieważ mamy okazję skoncentrowania się na innych, ważkich w danym momencie działaniach.


- zakładów chcących zabezpieczyć się przed problemami finansowymi swych klientów,


- firm szukających opcjonalnych źródeł finansowania bieżącej działalności,
1 2