W jaki sposób złożyć pozew o alimenty, aby był skuteczny i co w nim należy zamieścić?

Jest tego typu okoliczność, w jakiej rodzic dziecka zaprzestaje po prostu uczestniczenia w jego utrzymywaniu. Doprowadzić to może do ciężkiej sytuacji finansowej rodzica, który sam został z dzieckiem.


Początkowy etap, który podejmowany jest przez opiekuna sprawującego faktyczną opiekę nad potomstwem, powinno być określenie do jakiego sądu złożyć pozew.




ochrona


gotówka


alimenty


Będzie to przede wszystkim Sąd komornik sądowy września Rejonowy. Jeśli pozew wnosisz w imieniu swojego dziecka, w takiej sytuacji masz do wyboru dwie możliwości. Możesz złożyć pozew do sądu, z jakiego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Mógłbyś także złożyć pozew do sądu wedle miejsca zamieszkania dziecka, czyli osoby uprawnionej. Niezwykle często się zdarza, że rodzic, którego chcielibyśmy pozwać o alimenty mieszka blisko, zatem nie ma problemu z wyborem sądu. Czasami jednak zdarza się, że zamieszkuje na drugim końcu Polski lub za granicą. W takiej sytuacji skorzystać warto z drugiej opcji i złożyć pozew do sądu, do jakiego mamy bliżej.


Kolejny krok to prawidłowe wskazanie stron. Bez trudu określić jest pozwanego, ponieważ będzie to rodzic, który nie łoży na utrzymywanie swego dziecka. Trudniej jednak jest z powodem, ponieważ jest to dziecko. Jeśli dziecko nie ukończyło 18 lat, w jego imieniu rodzic-opiekun się staje ustawowym przedstawicielem, który składa podpis na pozwie. Jeżeli potomstwo skończyło 18 lat, wtedy powinno pozew podpisać samodzielnie. Oprócz oznaczenia stron pamiętać należy o ich adresach zamieszkania oraz o numerze PESEL dziecka. Podanie numeru PESEL pozwanego wymagane nie jest, ale można to zrobić. Aby pozew był skuteczny, musimy ustalić z góry miesięczną kwotę, którą zasądzi sąd. Ustalić także powinniśmy termin płatności przykładowo do 10 dnia każdego miesiąca.


1 2