Co to jest rozproszone przetwarzanie danych

Od lat trwają prace mające na celu zaprojektowanie prototypowego komputera kwantowego. Ma być on mniej kosztowny od wcześniej wykorzystywanych superkomputerów, a przez jego ogromną moc obliczeniową będzie on niezbędny w kryptografii i przetwarzaniu danych.


Komputer all-in-one Wind AE2220
Dotychczas do tego rodzaju zadań wykorzystywano bardzo drogie superkomputery, technologia (http://rfid.zone/technologia-rfid-usprawnia-zarzadzanie-dokumentacja-pacjentow-w-szpitalu) nanosi jednak pewne ograniczenia na takie urządzenia. Zaawansowane kalkulacje nadal zajmują tego typu maszynom długie lata. W ostatnim czasie stworzono niezwykłą metodę przetwarzania informacji – przetwarzanie rozproszone. Zadanie obliczeniowe jest w tym wypadku podzielone między biorące udział w przedsięwzięciu maszyny, a całość informacji jest zbierana w tzw. chmurze.

Naukowe wykorzystanie chmury

Daje to możliwość grupowania w sieć kilka zaawansowanych maszyn, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy zwykłych, stacjonarnych komputerów. Uczestnikom projektów badawczych zostają rozesłane zestawy danych, które ich urządzenia opracowują, później opracowane dane są przekazywane na jeden serwer, na którym są grupowane. Uniwersytety i stowarzyszenia akademickie zachęcają do współdzielenia mocy obliczeniowej komputera w przedsięwzięciach.

Time sheet
Oprogramowanie sterujące całym przedsięwzięciem jest do pobrania za darmo w sieci, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „cloud computing”, żeby znaleźć kompletne instrukcje. Aktualnie trwające przedsięwzięcia dotyczą głównie zagadnień dotyczących nauk ścisłych. Uczestnik za wzięcie udziału w przedsięwzięciu otrzymuje wirtualne punkty i jest na bieżąco informowany o postępie badań.

Komercyjne wykorzystanie chmury

Przedsiębiorstwa funkcjonujące w branży IT błyskawicznie wymyśliły komercyjne wykorzystanie dla technologii chmury. Zrezygnowano z rozpowszechniania specjalistycznego oprogramowania na fizycznych nośnikach za jednokrotną opłatą w granicach kilku tysięcy złotych. Dotyczy to w dużej mierze oprogramowania graficznego i edytorskiego. Zamiast tego wprowadzono usługę abonamentową, która polega na korzystaniu z oprogramowania będącego się w wirtualnej chmurze, po wpłaceniu odpowiedniej kwoty.

Jest to pomysł, który pozwala na zapobieganiu piractwu komputerowemu, na czym zyskuje cała infrastruktura IT. Wynajem programów jest bowiem korzystny finansowo dla obu stron korzystających z tego rozwiązania.
22-06-22 16:02