Jak uporać się z konieczną rozbiórką starego obiektu?

Jeżeli spotkamy się z koniecznością zburzenia niepotrzebnego, nienadającego się do zamieszkania czy nawet już zagrażającemu ludziom obiektu, należy spełnić szereg formalności i czasem uzyskać konieczne pozwolenia. Proponujemy zacząć od przeczytania poniższego tekstu.
W powyższej sytuacji już na samym początku pojawiają się bardzo ważne pytania:

Pozostałe artykuły

Ograniczenia prawa własności

działka
Właściciel parceli co do zasady może korzystać z niej bez ograniczeń. Może zatem na swej działce postawić dom, prowadzić działalność gospodarczą lub też inną - pod warunkiem dopełnienia warunków zapisanych między innymi w ustawie o prawie budowlanym. Rzecz niby jest prosta. Niestety życie bywa przewrotne, i potrafi pogmatwać nawet najbardziej łatwe sprawy.


1. Co nam wolno a czego nie wolno wyburzyć? 2. Jakie podania i gdzie należałoby przedstawić? 3. Co zrobić z gruzem?


wyburzenia
Odpowiedź na pytanie nr 1 nie jest skomplikowana – da się wyburzyć bez pozwolenia urzędu jedynie małe obiekty, poniżej ośmiu metrów i odpowiednio oddalone usytuowane od granicy działki, żeby nie zagrażać ludziom. Oczywiście obiekt który mamy zamiar zlikwidować nie może być zabytkiem. Na wszelkie inne rozbiórki jest potrzebne pozwolenie. Takowe pozwolenie wydaje wydział architektury powiatu lub gminy, na którego terenie interesująca nas nieruchomość się jest położona (więcej o robotach wyburzeniowych).
1 2