Czy biura pośrednictwa zatrudnienia mogą pobierać prowizje od klientów szukających pracy?

Choć zdecydowanie częściej anonsów dotyczących ofert pracy szukamy na własną rękę, używamy internetu czy szukamy ofert w prasie, to bywa także tak, że musimy korzystać z pomocy agencji pracy.


Jeśli nie masz pewności, którzy ludzie w tamtym miejscu funkcjonują oraz czy są oni z tzw.




tłumaczenie


"przypadku", czy też raczej są to wyszkoleni członkowie personelu, którzy doskonale znają się na swej pracy, to musisz wiedzieć, że muszą oni posiadać konkretne umiejętności, aby móc pracować na tym stanowisku. Jeśli uda Ci się zdobyć kontakt do osób, które skorzystały już z oferty agencji oferującej pośrednictwo pracy, którą aktualnie wybrałeś i Ty, to należałoby dowiedzieć się więcej o doświadczeniach takich ludzi. Ważne jest to, w jaki sposób oceniają współpracę z tego typu agencją. To właśnie oni najdokładniej będą wiedzieli, w jaki sposób dana agencja wywiązuje się ze wszystkich swoich obietnic. Bywa tak, że w takim biurze pracy dotychczas gwarantującej pośrednictwo pracy pobierane są opłaty za znalezienie zatrudnienia. Tak się jednak nie robi, ponieważ biura pracy nie mają prawa domagać się jakichkolwiek należności od klienta szukającego zatrudnienia.


Inna sprawa jest wtedy, kiedy chodzi o pracę wykonywaną poza granicami kraju. Wtedy wymagana może być wpłata wymaganej kwoty, która pokryje wszystkie wydatki wiążące się z przewozem. Chodzi tu o bilety na samolot czy autokarowe, załatwienie karta stałego pobytu w polsce oraz czasem tłumaczenia dokumentów lub zabezpieczenia mieszkania na pierwszy okres pracy.


1 2