Emigracja zarobkowa

Co dziesiąty dorosły Polak oświadcza, iż w poprzedniej dekadzie pracował zarobkowo poza granicami naszego państwa. To oznacza, że "za chlebem" wyjechało 3,3 miliony osób. Co ciekawe, zainteresowanie pracą za granicą nie słabnie pośród Polaków od lat.

autobus
Elementem mającym najwyższy wpływ na migrację zarobkową jest wiek. W ostatnim dziesięcioleciu jeden na czterech badanych z grupy wiekowej 25-34 pracował za granicą. Pośród przedstawicieli pozostałych kategorii wiekowych odsetek nie był większy aniżeli 12 %. Najniższy był wśród osób najstarszych, w wieku 55-65 i więcej procent wynosił 3.
Następnym co do ważności czynnikiem determinującym ochotę do podjęcia pracy poza granicą jest płeć. Pracę poza granicą częściej podejmowali mężczyźni (16 % spośród ankietowanych). Pośród pań było to tylko 7 %. Grupą najentuzjastyczniej wyjeżdżającą są panowie w wieku 25-35 lat. W ostatnim dziesięcioleciu czterech na dziesięciu pracowało poza granicą. Co interesujące, wpływu na chęć do emigrowania nie ma wykształcenie. Doświadczenie pracy poza granicą potwierdza nieomalże tyle samo pracowników z wykształceniem uniwersyteckim (13 proc.), maturalnym (14 proc.) a także zawodowym (13 proc.). Odstępstwem są pracownicy z podstawowym wykształceniem, tylko trzy na sto pracowały poza granicą.
Badacze przyjrzeli się również, które grupy społeczno-zawodowe zazwyczaj wyjeżdżają "za chlebem". Tak więc w większości wypadków emigrowali pracownicy wykwalifikowani - 26 procent oraz pracownicy usług - 22 proc. Warto również dodać, iż nadzwyczaj wysoki odsetek jest wśród bezrobotnych - aż 27 proc.

Spójrz nie tylko na ten wpis, ale także na komentarze ze strony. Możliwe, że pewne z nich zainspirują Cię tak bardzo, że zechcesz stworzyć swoją opinię.

Prowadzi to do zrozumiałego wniosku, iż wyjazdy zarobkowe poza granicę łączą się z komplikacjami w znalezieniu zatrudnienia w ojczyźnie, ale może także wskazywać, że doświadczenie pracy poza granicą niekoniecznie pomaga w znalezieniu pracy w kraju.
1 2