Mąka oraz jej szerokie wykorzystanie w przemyśle

Mąka jest produktem powstałym na skutek rozkruszenia ziarna zbóż albo innych roślin. Zależnie od rodzaju gatunku, z jakiego uzyskano mąkę może być ona użyta do rozlicznych zamiarów: przemysłowych, paszowych lub spożywczych.
Poradnik miłośnika makaronu
Ze względu na wykorzystanie w przemyśle spożywczym mąkę rozdzielamy na: chlebową (pszenna oraz żytnia), używaną do produkcji chleba, a także innych wyrobów cukierniczych i niechlebową (z pozostałych zbóż, kartofli, prosa) wykorzystywaną jako uzupełnienie do mąk chlebowych, niekiedy również samodzielnie. Pośród nich możemy wyróżnić mąki stosowane do wypieku chleba dla osób chorych na celiakię. Są to: mąka kukurydziana i ryżowa.

Chcąc przedstawić przebieg uzyskania mąki z ziaren zbóż warto znać budowę ziarnika. Ziarno zbudowane jest z okrywy owocowo-nasiennej nazywanej łuską (bogatej w błonnik jak też składniki mineralne), tuż pod nią znajduje się warstwa aleuronowa mieszcząca sporo białek, składników mineralnych jak też pewne ilości tłuszczy. Zarodek jest najmniejszą cząstką ziarniaka, niesie on dużo tłuszczu oraz białka o znacznej wartości (czytaj dalej więcej tu...).


Pozostałe artykuły

Idea finansowania społecznościowego

crowdfunding
Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe to działanie, które dokonuje się w Internecie. Polega na dobrowolnym dofinansowywaniu różnorodnych przedsięwzięć. Jednym z głównych założeń crowdfundingu jest to, że nie występują żadne ograniczenia co do wpłacanych kwot, a więc każda, nawet najdrobniejsza suma ma znaczenie. Biorąc pod uwagę liczbę internautów istnieje spora szansa, że nawet przy minimalnych kwotach wpłat zbiórka się powiedzie.
1 2