W jaki sposób dobrać pług do wymagań swojego gospodarstwa? Nasze podpowiedzi

Pomimo że do Polski przyszła już moda na bezorkowe uprawianie ziemi, pług wciąż pozostaje jednym z głównych narzędzi w gospodarstwach rolniczych. Narzędzie, które zostało wynalezione już przed pięcioma tysiącleciami, jest wciąż modyfikowane, różnorodność na rynku jest coraz większa, więc wybór pługa staje się coraz mniej prostą czynnością.




Pług jest bardzo ciężką maszyną, co oznacza, że praca z jego użyciem skutkuje niemałym zużyciem paliwa. Więc obecnie kluczowym elementem przy wyborze jest przystosowanie maszyny do traktora. Dopiero dobrze dobrana para zagwarantować może wydajną, czyli oszczędniejszą pracę. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać wagę pługa do mocy oraz siły uciągu traktora. Za ciężki albo lekki pług powoduje, że jego użycie będzie za drogie. Co więcej, może się po prostu okazać niemożliwe. Z tego powodu mnóstwo rolników kupuje nowy pług podczas wymiany ciągnika. Wtedy ta decyzja jest czasem wymuszona.


Ogromna część pługów posiada elementy wspomagające orkę i bezpieczeństwo. Niektórzy biorą je za elementy dodatkowe, jednak są one powszechnie stosowane i potrzebne. Choć podnoszą koszt zakupu, warto zwracać na nie uwagę. Jednak istotniejsze jest dopasowanie pługa do rodzaju gleby, na której maszyna (wciągarka ręczna eogniwa) będzie pracować. Jeśli jest ona jednolITa, można nabyć tańszy pług, w którym nie istnieje możliwość regulacji szerokości. Uprawiając orkę na różnorodnych glebach powinno się zainwestować w bardziej kosztowną maszynę, która jest wyposażona w możliwość dostosowania szerokości roboczej.


Chłodziarka laboraroryjna


Bez wątpienia różnie wyposażone pługi, mają różne ceny. Pług zagonowy jest tańszy od obracanego, jednak to obracany jest gwarancja na oszczędność paliwa.


1 2