W którym miejscu dokładnie należy zainstalować klimatyzator?

W wypadku klimatyzatorów, najbardziej istotnym parametrem jest moc chłodnicza, którą najlepiej jest obliczyć przez wykonanie niezwykle precyzyjnych pomiarów emisji ciepła z urządzeń elektronicznych, murów czy z pomiarów nasłonecznienia.




Dzięki tym obliczeniom nie ma problemów z wyliczeniem odpowiedniej mocy chłodniczej, co jest wyjątkowo ważne w wypadku pomieszczeń firmowych czy też biurowców. Jeśli chodzi o budynki wolnostojące, to przyjmuje się, że każdy metr kwadratowy pomieszczenia potrzebuje 0,1 kW - oznacza to po prostu, że w pomieszczeniu posiadającym przykładowo 25 metrów kwadratowych należy zainstalować klimatyzator o mocy około 25 kW. W odpowiedni sposób dobrana moc klimatyzatora zapewnia szybkie schłodzenie wnętrza i utrzymanie odpowiedniej temperatury, nawet podczas dużych upałów. Jednostki wewnętrzne klimatyzatora montuje się zazwyczaj na murze, pod parapetem okiennym, o ile nie ma w tym miejscu kaloryferów albo po prostu pod sufitem. W przypadku sufitu podwieszanego, można by w przestrzeni nad nim zamontować dla przykładu klimatyzator kanałowy lub klimatyzator kasetonowy.


kształt


Ten pierwszy, zatem klimatyzator kanałowy, da się po prostu umieścić w pomieszczeniach klimatyzowanych, ale także poza nimi, przykładowo na strychu czy też w pomieszczeniu technicznym. Znakomitym łącznikiem będzie rura transportująca powietrze. Podczas montowania jednostek montowanych wewnątrz należy bardzo zatroszczyć się o to, aby zostawić tzw. swobodny obieg powietrza. Znaczy to, że klimatyzator nie powinien być zasłonięty żadnymi ciężkimi zasłonami, ani meblami. Druga ważna sprawa odnosi się do kierunku ruchu strumienia powietrza. Nigdy nie może on zostać skierowany bezpośrednio na osoby, które przebywają wewnątrz konkretnego pomieszczenia. Prawidłowo będzie, gdy następuje mieszanie ciepłego powietrza z zimnym pod sufitem.


1 2