Jakiego rodzaju obowiązki ma pracobiorca?

Zgodne regulacjami Kodeksu Pracy pracobiorca jest obowiązany wykonywać swą pracę starannie jak też stosować się do dyrektyw przełożonych, jakie dotyczą pracy, jeśli nie są one sprzeczne z regulacjami prawa bądź umową o pracę.


Głównym zadaniem pracobiorcy jest wykonywanie pracy wskazanego rodzaju na rzecz chlebodawcy a także pod jego zwierzchnictwem w sposób staranny jak też dbały.




Jest on też zobowiązany do realizacji dyspozycji przełożonych dotyczących wykonywanej pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa (wszelkich dziedzin) albo umową o pracę. Jeśliby którykolwiek z tych warunków został naruszony, pracownik ma prawo odmówić zrealizowania polecenia.


praca


Do obowiązków pracownika należy też czasowe (góra na trzy miesiące) wykonywanie profesji innej niż określona w umowie o pracę, jeżeli został do niej przeniesiony przez chlebodawcę, pod warunkiem że zachowa uposażenie nie niższe aniżeli wskazane w umowie o pracę oraz że praca będzie odpowiadać jego umiejętnościom, zaś zmiana jest uzasadniona potrzebami chlebodawcy. Do pozostałych zadań pracowniczych należy przestrzeganie obowiązującego u pracodawcy czasu pracy, zatem systematyczne oraz punktualne stawianie się w miejscu określonym do wykonywania pracy oraz pozostawanie w nim przez sprecyzowany czas. Od wykonania tego obowiązku zwalnia zatrudnionego wyłącznie uzasadniona przyczyna, np. choroba lub wezwanie zatrudnionego do osobistego stawienia się przed organem administracji sądu, prokuratury czy policji.


1 2