Podatek od nieruchomości vs zawieszenie działalności

Jeśli zdecydujemy się na podatek (czytaj też zawieszenie działalności gospodarczej), wciąż będziemy zobowiązani do płacenia podatku od posiadanych nieruchomości wg wyższych stawek. Projekt ustawy deregulacyjnej zakładał zmianę tego stanu rzeczy, niestety – przepadł.

Zawieszając działalność gospodarczą nie uzyskuje się przychodów. Mimo tego, składka podatku od nieruchomości pozostaje większa, jak gdyby przedsiębiorca wciąż prowadził działalności. Wychodzi na to, że obecne przepisy nie są zgodne z ideą zawieszenia działalności gospodarczej i utrudniają prowadzenia firmy.

Wina leży w niekorzystnych dla podatnika ustaleń ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Mówią one, że podatkiem (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-aktywa-trwale) od nieruchomości (dla prowadzących działalność gospodarczą), objęte są grunty, budynki i budowle będące własnością podatnika. W tym przypadku stawki są dwukrotnie większe od stawek płaconych przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Wynika z tego, że wystarczy posiadać nieużywane nieruchomości, aby zostały one objęte podatkiem.

Artykuł powstał we współpracy z ifirma.pl - program do fakturowania
Zaczerpnięte z: ifirma.pl
18-05-05 10:07