Na rynku deweloperskim spokojniej

Od początku roku do końca lipca 2011 roku deweloperzy oddali o jedną czwartą mniej mieszkań niż w zeszłym roku (22,7 tys. mieszkań), podaje Główny Urząd Statystyczny. Liczba rozpoczynanych budów przez deweloperów obniżyła się z kolei o 9,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2010 roku.

Mniejsza liczba oddawanych obecnie lokali to skutek załamania rynkowego w latach 2008-2009 i zablokowania wielu planowanych wtedy projektów. W tym czasie większość inwestorów przez wiele miesięcy zastanawiało się nad dalszą strategią działania nie rozpoczynając przy tym żadnej nowej inwestycji.

Liczba oddawanych mieszkań winna się jednak wnet powiększyć, bo inicjowane po kryzysowej przerwie projekty są już na ukończeniu. Więcej pozwoleń i kupowanych gruntów Lepiej wygląda sytuacja pod względem ilości wydawanych pozwoleń na budowę. Jak podaje GUS, od stycznia do lipca br. w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego deweloperzy uzyskali zezwolenia na budowę na prawie 20 proc. mieszkań więcej.

Jednocześnie na rynku gruntów inwestycyjnych analitycy obserwują odchodzenie od transakcji spekulacyjnych. W tej chwili deweloperzy nie gromadzą ziemi, ale kupują działki pod konkretne inwestycje. Co ciekawe, analitycy Colliers International zauważyli w tym roku na tym polu znaczne ożywienie. Z lipcowego raportu tej firmy wynika, że wielkość transakcji kupna działek inwestycyjnych wzrosła co najmniej dwukrotnie w porównaniu z tymi z 2010 roku.

Według informacji zawartych w analizie Colliers International, transakcje sfinalizowane w tym roku mogą przekroczyć liczbę miliarda złotych. Inwestorzy chętniej kupują grunty, ale działają ostrożnie i inwestują w działki (zobacz Pożyczki pod zastaw nieruchomości Mysłowice) przeznaczone pod określone projekty. W stolicy jest w czym wybierać Efektem aktywności firm deweloperskich w ostatnim czasie jest znaczna podaż mieszkań. Na największym w kraju stołecznym rynku deweloperskim jest obecnie do kupienia 18,3 tys., z czego 4,9 tys. to lokale gotowe (raport RedNet).

W Warszawie popyt utrzymuje się na solidnym poziomie. Kwartalnie sprzedaje się ok. 3 tys. mieszkań (dane Reas). Na rynku zalegają mieszkania z lat 2008-2009 roku, które poza dużym metrażem, charakteryzuje wysoka cena całkowita, znacznie przekraczająca obecne możliwości finansowe kupujących. Tymczasem, według GUS optymalna powierzchnia mieszkania poszukiwanego przez nabywców wynosi obecnie około 51,5 mkw.

Artykuł powstał we współpracy z - kpir
Zaczerpnięte z: ifirma.pl
19-12-17 07:08