Nota prowizyjna z Unii Europejskiej

Według art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od towarów i usług (VAT), odnośnie czynności wykonywanych przez pośredników, którzy działają na rzecz oraz w imieniu osób trzecich, miejscem dokonywania wspomnianych czynności, jest miejsce dokonania dostawy towaru (z zastrzeżeniem ust. 6).

Ust.

Czy zaciekawił Cię ten artykuł? Jeżeli tak, to idź dalej ryczałt ewidencjonowany i przejrzyj tam następne zajmujące wątki. Nie czekaj!

6 omawianej ustawy mówi, że w przypadku podania przez nabywcę usługi podał świadczącemu usługę numer, pod którym identyfikuje siebie dla potrzeb podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego (innym niż państwo członkowskie, na terenie którego świadczona była usługa), miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego , które wydało nabywcy wspomniany numer.

Dla przykładu – gdy niemiecki kontrahent, wypłacając prowizję polskiemu współpracownikowi, podał numer, który identyfikuje go dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec, miejscem świadczenia usługi będzie terytorium Niemiec, a co za tym idzie, usługa pośrednictwa nie podlegnie pod rozliczenie VAT na terenie Polski. Obowiązek rozliczenia VAT ciąży w tym przypadku na niemieckim kontrahencie.

Aby reguły opisane w art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) wraz z zastrzeżeniem ust. 6, znalazły zastosowanie, konieczne jest spełnienie wszystkich założeń. Konieczny jest związek pomiędzy usługą pośrednictwa a określoną transakcją dostaw, a także rzeczywiste działanie w imieniu i na rachunek zlecającego. W przeciwnym wypadku, tzn. gdyby założenia te nie zostały spełnione, rozliczenie VAT mogłoby spaść na świadczącego usługę.

Tekst powstał dzięki - darmowy program do fakturowania
Zaczerpnięte z: ifirma.pl
23-04-01 07:01