Urzędowy stempel wciąż niezastąpiony

Od początku lipca w urzędach administracji publicznej, zamiast przedkładania zaświadczeń, można złożyć oświadczenie. Wszystko dzięki ustawie o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak końca problemów.

Ustawa znosi z przedsiębiorców konieczność okazywania w urzędach zaświadczeń o nadaniu numeru NIP, wpisie do ewidencji gospodarczej i KRS, o dochodach, niezaleganiu z podatkami lub składkami ZUS-owskimi. Jedyne co muszą, to złożyć właściwe zaświadczenie.

Niestety, ustawa nie obejmuje instytucji komercyjnych, do których przedsiębiorcy składają wiele oświadczeń. Wygląda więc na to, że nie ograniczy barier administracyjnych tak, jak to przewiduje. Każda chcąca zaciągnąć kredyt firma wciąż musi okazać w banku zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS i podatkami, oraz zaświadczenie o dochodach. Przy kupnie telefonu komórkowego z abonamentem niezbędny staje się NIP i REGON. To samo w przypadku nowego kontraktu – nasz kontrahent nie ubije z nami interesu jeśli nie okażemy mu potwierdzenia wpisu do KRS i zaświadczeń z urzędu skarbowego.

Mówi się, że ta ustawa to krok w przód. Jednak na co dzień przedsiębiorcy są zmuszeni korzystać z urzędowych zaświadczeń, a nie odwrotnie. Popularne stemple nie odejdą więc tak szybko w niepamięć.

Nadzieja pozostaje w innej ustawie obowiązującej od 1 lipca. Nowelizuje ona przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W praktyce da to nam możliwość założenia firmy przez internet. Jednak, jak to w życiu bywa, to czy ustawa będzie udana wyjdzie w praniu. Oby nie czekało nas kolejne „jedno okienko”.

Prezentowany tekst Ci się spodobał? To odwiedź serwis zasiłek dla bezrobotnych, a odnajdziesz więcej zbliżonych tematycznie informacji, które także będą interesujące.



Portal udostępnił przedsiębiorcom program do faktur, dzięki któremu prowadzenie firmy będzie chociaż odrobinę łatwiejsze.
www.pieczatki.pl/stemple
Zaczerpnięte z: ifirma.pl
19-10-08 07:06