Tylko niektóre lokaty dla firm nieopodatkowane

Tylko trzy banki oferują przedsiębiorcom lokaty, dzięki którym nie zapłacą oni podatku. Większość proponuje depozyty, a zysk z nich traktuje jako przychód firmy, od którego trzeba zapłacić podatek dochodowy.

Większość rachunków firmowych jest nieoprocentowana, jeśli już, to na mały procent, przez co odsetki z nich są znikome – zwykle mniej niż 1%. Prowadzenie konta firmowego wymaga dużych opłat, przeciętnie jest to kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Aby zmniejszyć ów dysonans, przedsiębiorcy przelewają część niepotrzebnych środków na wyżej oprocentowane subkonto lub lokatę. W tym momencie pojawiają się wątpliwości, czy od zysku z innych lokat powinien być odpodatek (czytaj też wynagrodzenie brutto)any podatek od zysków kapitałowych, zwany podatkiem Belki, czy też podatek dochodowy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 14 ust. 2 pkt 5) mówi, że przychód z działalności gospodarczej stanowią odsetki na od środków na rachunkach bankowych związanych z daną działalnością gospodarczą. W tej sytuacji bank nie ma prawa pobierać podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19%. Ciężar ten spoczywa na przedsiębiorcy, który musi dodać do swoich przychodów sumę odsetek i opodatkować je według wybranej przez siebie formy opodpodatek (czytaj też brutto na netto)ia: podatek liniowy (19%), skala podatkowa (18% lub 32%), albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (3%). Banki które oferują nieopodatkowane lokaty to: Bank Pocztowy, FM Bank, a także Idea Bank.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości portalu mała księgowość -
Zaczerpnięte z: ifirma.pl
19-10-23 14:06