NIP i REGON odchodzą do lamusa

Podpisana przez prezydenta Komorowskiego 20 kwietnia, a obowiązująca od 1 lipca ustawa o ograniczeniu barier administracyjnych znosi z nas obowiązek posiadania numerów NIP i REGON.

Dzięki niej przestają być również wymagane poświadczenia o niekaralności, jednak tylko w przypadku gdy organ administracyjny jest w stanie sam zdobyć informacje w tej kwestii. Ustawa umożliwia też składanie kopii świadectw, dyplomów, aktów stanu cywilnego w miejsce ich oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów. Znosi też niektóre licencje i zezwolenia.

„To ważny i zdecydowanie postawiony krok w dobrą stronę. Ta ustawa oznacza, że urzędy skarbowe i inne instytucje państwowe będą mogły wydawać 8 mln mniej zaświadczeń” - mówił prezydent Bronisław Komorowski podpisując ustawę. Powiedział również, że były to dokumenty będące często udręką dla ludzi chcących założyć własną działalność gospodarczą. Posiłkował się także prognozami ministerstwa gospodarki wg których co roku ok. 1 miliona przedsiębiorców i ok. 5 milionów osób nie prowadzących działalności gospodarczej, zaoszczędzi ponad 6 mld. złotych.

W ramach dalszych oszczędności portal udostępnił przedsiębiorcom darmowy program do fakturowania, dzięki któremu prowadzenie firmy będzie chociaż odrobinę łatwiejsze.
Zaczerpnięte z: ifirma.pl
18-07-12 10:43