Bezpieczeństwo użytkowania gazu płynnego (LPG)

gaz
Gaz płynny (LPG) staje się coraz bardziej popularnym paliwem. W Polce instalacje zamontowane są w 5,4 mln gospodarstw domowych oraz ponad 2 mln samochodów (drugie miejsce na świecie, tuż za Koreą)(1).

Zgodnie z szacunkami European LPG Association, opublikowanymi w 2009 roku, europejska konsumpcja LPG może wzrosnąć do 2020 roku o 43% w porównaniu do prognozowanej na koniec 2010 roku konsumpcji w wysokości 40 mln ton(2). Pozwala to spodziewać się podobnych tendencji w Polsce. Prognozowany wzrost rynku ma związek z zaletami LPG na tle innych źródeł energii – wydajnością oraz bezpieczeństwem użytkowania gazu płynnego.

Wydajność
Gaz płynny (LPG) jest to propan, butan i ich mieszanki. Może być magazynowany w butlach w postaci skroplone, o niskiej temperaturze przechowywania. Ponieważ LPG nie traci ani nie zmienia swoich właściwości wraz z upływem czasu, można go długotrwale składować bez utraty jakości i wydajności. Wartość oktanowa autogazu jest korzystniejsza w porównaniu z benzyną i olejem napędowym, waha się ona w granicach 90 - 110 oktanów(3). Również jako materiał opałowy LPG jest wydajniejszy, np. od oleju (propan 45,6 MJ/kg, olej 42 MJ/kg(4)).

Gaz płynny czy ziemny?
Wydajność gazu ziemnego (metan) oraz LPG są podobne, natomiast zasadnicze różnice pojawiają się w sposobie i bezpieczeństwie użytkowania. Gaz ziemny jest dostarczany za pomocą rurociągów (w postaci gazowej), co oznacza, że nie można go składować i dostarczyć w miejsca pozbawione odpowiedniej infrastruktury. LPG jest składowany i przewożony w postaci płynnej cysternami lub w butlach, przez co jest bezpieczniejszy i łatwiejszy w instalacji. Ponadto, gaz płynny jest substancją mniej palną i wybuchową od benzyny czy oleju opałowego oraz gazu ziemnego stosowanego w tradycyjnych instalacjach gazowych – wynika to z niskiej temperatury przechowywania w postaci skroplonej.

Procedury bezpieczeństwa
Gwarancja bezpieczeństwa użytkowania butli oraz instalacji LPG wiąże się z przestrzeganiem kilku podstawowych zasad. Jedynie korzystając z usług profesjonalnego dostawcy mamy pewność, że wszystkie procedury zostaną wypełnione na najwyższym poziomie. To od dostawcy zależy jakość mieszanki i dbałość o właściwe napełnienie butli. Dla pełnego bezpieczeństwa butle napełniane są w 85%, dzięki czemu wewnątrz powstaje „poduszka powietrzna” stanowiąca zapas przestrzeni do ewentualnego rozszerzania się parującego gazu. Ponadto, dostawca dba o zbiorniki i butle, których nie napełnia się na miejscu a wymienia na nowe.

Czy poruszana w tym artykule kwestia nie przyciągnęła Twej uwagi? Jeżeli tak, to ponadto kliknij ten odnośnik - szalenie zalecam tę witrynę (http://fly-pro.pl/inspekcje-dronem/).

Zwrócone butle poddaje się kontroli pod względem szczelności pojemnika i zaworu oraz uszczelek. Jeśli wykrywane są nieprawidłowości, butle są serwisowane, legalizowane lub wymieniane na nowe.

Aby poszerzyć wiedzę na omawiany wątek obejrzyj stronę (https://sklep.dobroplast.pl/kategoria-produktu/okna-pvc/okna-pvc-p-line-pl/), która zawiera ciekawe informacje na prezentowany temat - wystarczy kliknąć.

Polski Gaz przy napełnieniu stosuje specjalne numerowane plomby, na których znajdują się informacje o miejscu napełnienia oraz podmiocie odpowiedzialnym za napełnienie, dając tym samym gwarancję swoim użytkownikom, że dostarczona butla jest bezpieczna.

Oczywiście bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń takich jak kuchenki, kotły grzewcze czy instalacje samochodowe zależy również od dbałości użytkownika. Wszystkie instalacje powinny być odpowiednio serwisowane a, pomieszczenia w których są wykorzystywane muszą mieć sprawną wentylację. Od tego zależy nie tylko bezpieczeństwo użytkowania, ale także wydajność.

Korzyści stosowania LPG
Stosowanie LPG, oprócz gwarancji bezpieczeństwa – większej niż w wypadku innych paliw – niesie ze sobą szereg innych korzyści. Gaz ten jest bardzo wydajny energetycznie i pro-ekologiczny, ponieważ w procesie spalania wydziela mniej szkodliwych związków niż inne kopalne źródła energii. Dodatkową zaletą jest łatwość użytkowania i przechowywania dzięki upłynnieniu i zamknięciu w wygodnych butlach. Dlatego też przy wybieraniu sposobu ogrzewania domu czy też napędu samochodu warto wziąć pod uwagę LPG, jako bezpieczniejszą, tańszą i bardziej ekologiczną alternatywę dla paliw tradycyjnych.


Paweł Bielski, prezes zarządu Polski Gaz
_____________
(1) Na podstawie danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego
(2) The LPG Industry Roadmap, European LPG Association
(3) Piotr Złoty „LPG bez tajemnic”
(4) „Potrzeby energetyczne społeczności wiejskich i podmiejski” [tt_news]=298&cHash=4f0b417fbc57f1f4c66ab9a418e079c3
Zaczerpnięte z: GENESIS PR
Twórca: Joanna Kwiatkowska
20-12-27 21:22