Garaż lub wiata

Częstym dylematem osób budujących dom jest miejsce postojowe dla samochodu. Lokalizacja garażu czy wiaty garażowe na działce budowlanej może być zależna m.in. od zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). W przypadku budowa garażu ustalenia dotyczą dopuszczenia danego obiektu budowlanego na działce, a także: lokalizacji względem budynku mieszkalnego, maksymalnej powierzchni, wymiary garażu, rodzaju i spadków dachu.


Sprawy dot. budowy budynków określa rozporządzenie ministra infrastruktury (Dz.U. Nr 75 z 2002 poz 690 ze zm.) o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz ustawa z dnia 7 lipca 1994r. (Dz.

Jeżeli niniejszy tekst jest według Ciebie ciekawy, sprawdź źródło (https://www.artimbo.pl/zadaszenia-lukowe,g43.html) a odnajdziesz tam inne tego typu wiadomości. One również na pewno okażą się dla Ciebie interesujące.

U. Nr 156 z 2006r poz. 1118 ze zm.) Prawo budowlane.
Każdy projekt garażu powinien być wykonywany z uwzględnieniem powyższych warunków MPZP i powyższych przepisów.

Garaż czy też wiata?
Wiata samochodowa Fastlock
Aspekty przemawiające za rezygnacją z inwestycji w garaż (jako obiekt budowlany) to zwykle koszty i wymóg pozwolenia na budowę. Często wiaty blaszane są najprostszym i najtańszym rozwiązaniem. Niektórzy najpierw budują wiatę, po jakimś czasie dobudowują pełne ściany i zmieniają przeznaczenie obiektu na garaż (też pomysł choć nie koniecznie poprawny).

Jeszcze w 2005 roku obowiązywało pozwolenie na budowę dla każdego rodzaju garaże z blachy. Uległ zmianie 26 września 2005 roku. W 2006 roku tzw. budynki gospodarcze, o powierzchni nie przekraczającej 25 m2 można było budować do woli po wcześniejszym zgłoszeniu zamiaru o starosty. Jedyny warunek dotyczył ilości takich obiektów na każde 500 m2 powierzchni działki (maksymalnie 2). Wówczas przepis nie określał nawet pojęcia garażu i tego rodzaju użytkowania budynku gospodarczego. Wystarczyło wybudować budynek gospodarczy i zgłosić zmianę przeznaczenia na garaż.

1 2