Prawo budowlane

Ograniczenia prawa własności

działka
Właściciel parceli co do zasady może korzystać z niej bez ograniczeń. Może zatem na swej działce postawić dom, prowadzić działalność gospodarczą lub też inną - pod warunkiem dopełnienia warunków zapisanych między innymi w ustawie o prawie budowlanym. Rzecz niby jest prosta. Niestety życie bywa przewrotne, i potrafi pogmatwać nawet najbardziej łatwe sprawy.

O czym przydałoby się pamiętać przy podpisywaniu dokumentów na roboty budowlane?

na placu budowy
Podpisując umowę na roboty budowlane musimy pamiętać o najważniejszych aktach prawnych, które będą dla nas gwarancją zachowania pewności w sytuacji jakichś nieścisłości. Umowa na roboty budowlane powinna mieć kilka zapisów, bez których może się pojawić ryzyko utraty zainwestowanego majątku lub też wysokich kar pieniężnych. Do najważniejszych elementów, jakie powinny pojawić się w umowie zalicza się określenie rodzaju prawnego takiego dokumentu. Konieczne jest zapisanie w tym miejscu, że dokument odnosi się do jakiegoś efektu prac budowlanych, a nie tylko do starannego wykonywania prac.

Poszukujesz nieruchomości w Gdańsku? Zatrudnij dewelopera

kruszywo
W naszym kraju jest sporo wspaniałych miast, gdzie każdy chętnie by zamieszkał - jednym z nich jest Gdańsk. Skoro jest to miejsce dość spore i oblegane, na okrągło się rozbudowuje.

Próbujemy znaleźć zdolnego adwokata

Prawo
Trzeba stwierdzić, że zrozumienie doszczętne ogółu systemu sprawiedliwości w ojczyźnie jest ciężkie. Z tego powodu właśnie studia prawne są uważane za najcięższe i jednocześnie mocno prestiżowe. Zwyczajny obywatel nadwiślańskiego kraju ma małe pojęcie o kodeksach.

Wynajmujemy adwokata w Krakowie

Jednym z bardziej potrzebnych zawodów jest zawód prawnika. Pomoc adwokatów od najdawniejszych czasów była bardzo pożądana. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego że „zwykli” ludzie bez wiedzy prawniczej nie znają i nie pojmują aspektów związanych z prawem.

Inwestycje budowlane – regulacja spornych interesów sąsiedzkich

paragraf
Sąsiedzi mogą podnosić zarzuty dotyczące m.in. zmniejszenia nasłonecznienia – tzw. zacieniania – zasłaniania widoku, budowy blisko granicy z nieruchomością sąsiednią...

W jakich zastosowaniach drewno jest wykorzystywane w jednorodzinnym budownictwie

dom z drewna
Drewno to jeden z najstarszych materiałów do budowy, wykorzystywanym przez człowieka. Aktualnie jego rola na budowach nieco się zmniejszyła, ponieważ dużą popularnością się cieszą cegły, pustaki i beton, ale w dalszym ciągu bez niego trudno by było sobie poradzić w niejednym przypadku. Na przykład drewno w dalszym ciągu stanowi podstawowy materiał używany przy konstrukcjach dachów skośnych. Bez względu na to, czy ostatecznie na dach będzie kładziona dachówka czy blacha, to i tak wszystko co znajdowało się będzie pod nimi jest zrobione właśnie z suchych drewnianych elementów.

Niezmiernie ważnym elementem w budowie domu jest konstrukcja dachu

Poddasze
W obecnych czasach każdy marzy o własnym domu. Wiele osób chciałoby mieć miejsce, w którym może cieszyć się czasem spędzonym z przyjaciółmi i po pierwsze odpocząć po ciężkim dniu pracy. Może być to ewidentnie powodem powstawania tak licznych domów wolnostojących.

Budujesz dom? Sprawdź regulacje prawne

Prawo
Kiedy kupujemy albo budujemy dom musimy dowiedzieć się jakie są przepisy prawa budowlanego. Jest to istotne, ponieważ każdy dokument podpisywany przy okazji inwestycji budowlanych musi zgadzać się z prawem. Kiedy już dostaniemy wszystkie pozwolenia, projekty itp. nadchodzi moment, w którym rozpoczynamy budowę. Dobrze jest zorientować się w jaki sposób powinna być skonstruowana umowa o roboty budowlane. Absolutnie należy ją podpisać z ekipą.

Rodzaje podatku za wynajem mieszkania.

Ściana jak nowa
Podatek za wynajem może być w formie zryczałtowanej albo na tak zwanych zasadach ogólnych. Ryczałt jest uproszczoną postacią rozliczenia podatku dochodowego. Jeżeli się na niego zdecydujemy należy złożyć oświadczenie o wyborze tej formy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Stawka tego podatku zależy od wielkości przychodu i nie możemy go pomniejszyć o żadne koszty uzyskania przychodu. Obliczamy go samodzielnie i wpłacamy, co miesięcznie bądź co kwartał do urzędu skarbowego w terminie do 20 dni następnego miesiąca.
1 2 3 4 5