Umowy

Prawo odstąpienia od umowy o timeshare

Dokumenty spięte klipsem
W skutek tego, iż prawo umów timeshare jest stosunkowo nowe, w szczególny sposób należy zapewnić odpowiedni poziom ochrony konsumentów. Typowym instrumentem prawnym wypracowanym w ustawodawstwie europejskim jest przyznanie konsumentowi uprawnienia do odstąpienia od umowy w określonym terminie, bez konieczności uzasadniania tej decyzji.

Specyfika obowiązku dewelopera zapewnienia środków ochrony nabywcy w świetle tzw. ustawy o umowie deweloperskiej

budowa domu
Ustawodawca w ustawie o ochronie praw nabywcy domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego wyraźnie kształtuje sytuację nabywcy w sposób uprzywilejowany. Zgodnie z brzmieniem ustawy nabywca nie spełnia świadczenia pieniężnego bezpośrednio do rąk dewelopera tylko za pośrednictwem specjalnego rachunku, założonego przez swojego kontrahenta. Deweloper jest zatem zobligowany do zapewnienia nabywcy co najmniej jednego z następujących środków ochrony: zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy, otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy, otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową, otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową.

Umowa składu

Umowa
Trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie handlu międzynarodowego bez umowy składu. Jej podstawową rolą gospodarczą jest umożliwienie przedsiębiorcy, który nie dysponuje odpowiednimi pomieszczeniami, przechowanie oznaczonych rzeczy ruchomych. Umowa składu jest zawierana między przedsiębiorcą składowym a składającym, którym może być również podmiot nieprofesjonalny.

Umowa deweloperska – jako umowa nazwana według polskiej regulacji prawnej

Budowa budynku
Ustawa o ochronie praw nabywcy domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego została uchwalona przez Sejm w dniu 16 września 2011 roku (wchodzi życie z dniem 29 kwietnia 2012 roku) Ustawa wprowadza: tryb i nowe zasady dotyczące zawierania umów deweloperskich (w tym przedwstępnych) pomiędzy nabywcą lokalu lub domu jednorodzinnego a deweloperem, treść umowy deweloperskiej, prawa i obowiązki stron umowy, środki ochrony nabywców, przepisy karne wobec nieuczciwych deweloperów oraz obowiązek Rady Ministrów do monitorowania stosowania ustawy w praktyce.

Czy jest opłacalnym być pośrednikiem w branży ubezpieczeniowej? Informacje

fotogram - firma
Często słyszy się, że branża ubezpieczeń pozwala na uzyskanie niemałych pieniędzy. Bez wątpienia jest w tym sporo prawdy. Lecz trzeba mieć na względzie, że uzyskanie pozycji wymaga sporej dawki przygotowań. Jeżeli wszakże danej osobie zależy na pracy w tej branży – i istotnie lubi te tematy – to po niewielkim czasie może osiągnąć sukces.

Umowa forfaitingu

teczka z dokumentami
Forfaiting jest to sposób finansowania rozliczeń pomiędzy eksporterem a importerem, w ostatnich latach coraz bardziej popularny. W sensie prawnym jest to umowa, poprzez którą jedna ze stron zobowiązuje się do dostarczenia wierzytelności, a druga do zapłaty ustalonej już poprzednio ceny.

Forma wyrażenia zgody przez inwestora a odpowiedzialność solidarna względem podwykonawcy

budowa domu
Zgodnie z art. 647 z indeksem 1 k.c., w umowie o roboty budowlane zawartej między inwestorem a wykonawcą, strony ustalają zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Rozliczenie za wykonane prace budowlane następuje między inwestorem a wykonawcą, który jest zobowiązany do wynagrodzenia podwykonawców. W przypadku zaistnienia trudności w wyegzekwowaniu przez podwykonawcę należności od wykonawcy, może on żądać zapłaty również od inwestora. Warunkiem koniecznym do powstania odpowiedzialności solidarnej po stronie zarówno inwestora, jak i wykonawcy, jest wyrażenie zgody przez inwestora na pracę danego podwykonawcy.

Pracownik - prawa oraz obowiązki

Przyjęcie do pracy nowej osoby powinno odbywać się na podstawie umowy. Zależnie od pracy jaką się podejmuje,wyróżnia się inne typy umów. W większości przypadków mowa tu o umowie o prace. Dzięki niej pracownikowi przysługują płatny urlop oraz wszystkie świadczenia. Do tego okres, gdzie pracownik jest chory także jest płatny, a niekiedy możliwy jest jeszcze zasiłek chorobowy. Taki charakter obowiązku można podzielić na inne rodzaje.

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim

paragraf
18 grudnia 2011 r. weszła w życie nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Warto przyjrzeć się bliżej jej uregulowaniom, które znacznie odbiegają od znajdujących się w poprzedniej ustawie, z dnia 20 lipca 2001 roku.

Umowa o dzieło- roszczenia z tytułu rękojmi

ręka podająca kartkę papieru
Umowa o dzieło jest umową wzajemną, na mocy której przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, zaś zamawiający zobowiązuje się do jego odebrania oraz do zapłaty umówionego wynagrodzenia. Fakt odebrania dzieła bez zastrzeżeń nie powoduje, że zamawiający pozbawiony jest możliwości dochodzenia roszczeń zmierzających do przywrócenia ekwiwalentności świadczeń. W przypadku odebrania dzieła dotkniętego wadami zamawiającemu przysługują w szczególności roszczenia z tytułu rękojmi.
1 2 3