Audyt jako doradzanie w procesach kierowania ryzykiem i zapobiegania niepoprawnościom

Aktualnie wiele przedsiębiorstw musi funkcjonować w żywiołowo przekształcającym się otoczeniu gospodarczym, a ich działalności towarzyszą coraz większe ryzyka.


Ażeby zapobiec wszelkim niebezpieczeństwom i umożliwić firmie odpowiednie funkcjonowanie powstał audyt wewnętrzny.


kłopoty


Audytor wewnętrzny jest przeważnie niezależnym biegłym, ekspertem, któremu przekazuje się kontrolę i przygotowywanie raportów. Rolą audytu wewnętrznego jest doradzanie w procedurach zarządzania ryzykiem, oraz zapobiegania nieprawidłowościom. W ten sposób można stwierdzić, czy procedury zarządzania ryzykiem i całościowe systemy kontroli wewnętrznej są adekwatne do niebezpieczeństwa towarzyszącego działalności organizacji. Audytor wewnętrzny wyróżnia się tym, że ma nieco szersze spojrzenie na perspektywy finansowe jednostki, niż księgowy. Ocenia i kalkuluje wydatki, ale nie na bieżąco, lecz z perspektywy czasu. Własne zdania udostępnia jednostce, lub instytucji, na jakiej zamówienie tę jednostkę sprawdza. Prowadzenie fachowego audytu wewnętrznego jest nadzwyczaj skomplikowanym, żmudnym i czasochłonnym wyzwaniem. Polega na systematycznej i realizowanej w metodyczny sposób ocenie procesów zawiadywania ryzykiem, kontroli i ładu organizacyjnego, i przyczynia się do poprawy ich działalności. Pomaga organizacji zdobyć zamierzenia dostarczając zapewnienia o efektywności takich procesów, jak też poprzez doradztwo.


Pozostałe artykuły

Czym jest faktoring i do kogo jest kierowana tego typu usługa?

panorama - pieniądze
Wiele spółek, jakie zajmują się przykładowo sprzedażą różnorodnych towarów, musi czekać na opłacenie swych faktur przez czas nawet paru miesięcy. Jest to legalne, jednak nie usprawnia to funkcjonowania spółki, ponieważ ma zły wpływ na płynność finansową konkretnej spółki.
1 2