Czym w praktyce odróżniają się wentylatory promieniowe od wiatraków osiowych?

Wentylatory typu promieniowego, w potocznie wykorzystywanym języku nazywane jako dmuchawy, to najczęściej napędzane za pomocą elektrycznej jednostki napędowej urządzenia wirujące.


Cechują się one promieniowym kierunkiem przepływu (wyrzutu powietrza), stąd również bierze się ich określenie - promieniowe.




Salon, fototapeta z motywem kolorystycznym


Znaczy to, że powietrze rozchodzi się po promieniu, który się obraca. W wiatrakach typu promieniowego napływ powietrza od wlotu jest osiowy, czyli w osi obrotu wirnika. Obracający się rotor przekazuje energię powietrza wykorzystując tzw. efekt odśrodkowy, zatem odrzucania przy pomocy siły odśrodkowej masy napływającego na łopatki wirnika powietrza. W początkowej fazie, po włączeniu wiatraka, masy powietrza albo odmiennego czynnika (mieszanki z ciałami stałymi kompletnymi czy też gazu) zawarte między łopatkami wentylatora są przekazywane na zewnątrz pod wpływem oddziaływania siły odśrodkowej, która została stworzona podczas ruchu obrotowego.


drewniana podłoga


lokum


Na miejsce wyrzucanych mas powietrza napływają kolejne z kierunku poosiowego. Tak zaczyna się więc przepływ od otworu wlotowego przez rotor, obudowę spiralną i obudowę do otworu wylotowego. Ruchowi powietrza przeciwdziałają jednak opory powstające w wentylatorze i w sieci wentylacyjnej, przez którą płynie wprawiane w ruch powietrze. Wentylatory promieniowe odróżniają się od wentylatorów osiowych tym, że mają wyższe przyrosty ciśnień od takich, które istnieją w wentylatorach osiowych.

Wpis analizujący tego rodzaju problematykę jest bardzo dogłębny, jednak warto poznać inny punkt wiedzenia. My zalecamy to omówienie (https://na-technology.pl/skaner-optyczny/).

Podczas, kiedy wiatraki osiowe wykorzystywane są przede wszystkim w miejscach, w których obowiązkowe są duże wydajności przy stosunkowo małych spadkach ciśnienia.


1 2