Kilometrówka to dobry sposób dla wielu właścicieli firm na oszczędzenie pieniędzy, jeśli używają w pracy własnego samochodu

Wielu właścicieli małych firm ciągle podróżuje. Wiąże się to naturalnie z ich działalnością. Jeżeli mają oni samochód, który nie jest zapisany jako majątek firmy, a należy np.
majątek


do innej osoby lub jest leasingowany, to muszą oni stosować tak zwaną kilometrówkę.


leki


Wykorzystywanie osobistego samochodu do celów firmowych związane jest z ponoszeniem dużych kosztów. Dlatego stworzona została tzw. kilometrówka. Pozwala ona właścicielom firm zaliczyć przejechane kilometry do kosztów uzyskania przychodu. By to zrobić, osoba kierująca ma obowiązek precyzyjnie dokumentować, ile kilometrów zrobił samochód osobisty w związku z działalnością firmy. Ustawodawca domaga się wyjątkowo dokładnych informacji: trzeba zapisać cel podróży, dane teleadresowe właściciela samochodu, numer tablic oraz oczywiście trzeba obliczyć kwotę według aktualnych stawek.

Jeżeli fascynuje Cię prezentowany tekst, odszukaj witrynę (http://www.forsel.pl/kredyty-dla-firm/kredyt-konsolidacyjny), która podnosi zbliżone tematycznie wątki, również będą z pewnością ciekawe.

W sieci znajdziemy bardzo wygodne kalkulatory, które spowodują, iż kilometrówka stanie się prosta do obliczenia. Przedsiębiorca, który planuje rozliczyć te koszty, musi robić obliczenia co miesiąc.


biuro


To jasne, że kilometrówka jest szczególnie ważna dla małych firm, niejednokrotnie prowadzonych przez jedną osobę, w których właściciel ma tylko prywatny samochód. Ten system sprawia, że można sporo zaoszczędzić i ułatwia takim podmiotom rozwój. Jeśli w danym miesiącu kilometrówka będzie za duża i osiągniemy limit, to da się koszty przepisać na kolejny miesiąc oraz wpisać je do kolejnego limitu. Warto pamiętać, że jeśli właściciel firmy samodzielnie ustali wysokość stawek za 1km, to w przypadku odliczania kilometrówki i tak obowiązują stawki wyznaczone przez ustawę. Jeśli prywatny samochód do celów firmowych wykorzystuje zatrudniony, to oczywiście musi on posiadać zgodę pracodawcy. Jednakże nie musi on prowadzić dokumentacji, aby została mu wypłacona kilometrówka za poniesione koszty.


1 2