Do czego są wykorzystywane są odlewy?

Czy zastanawiało was kiedykolwiek czym zajmuje się branża odlewnicza i jak tak naprawdę używane są różnego formatu odlewy? Raczej nie. Jest to gałąź przemysłu, o której nie informuje się specjalnie często. W związku z tym wielu ludzi nie wie, że bez niej inne by sobie nie poradziły. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego projektuje się wykorzystując odlewy.

Pozostałe artykuły

Krótki przewodnik po odlewach

Odlewy
W tym oto króciutkim tekście opiszę, czym zajmują się odlewnie, jakie istnieją techniki odlewów i kilka innych, z pewnością praktycznych wiadomości. Najpierw przyjrzyjmy się definicji odlewania. Jest to technika produkcji rzeczy, opierająca się na wlewaniu rozpalonego, upłynnionego metalu albo stopu do odpowiednio przygotowanych form modelujących.


Odlewy
W odlewnictwie istnieje teraz już bardzo wiele różnorodnych technologii, wszystkie jednak zawierają się w jednym prostym haśle - obróbka cieplna. To przy pomocy bardzo wysokiej temperatury doprowadza się materiał odlewniczy do płynnej formy i to umożliwia robienie odlewów. W zależności od procesu technologicznego da się wyróżnić przykładowo odlewy kokilowe. Stop wlewa się do form, nazywanych właśnie kokilami.

Bardzo często stosuje się ostatnio odlewanie stopów pod ciśnieniem. Jest to metoda bardzo dokładna. Odlewy ciśnieniowe są bardzo wysokiej jakości i nie wymagają już dodatkowej obróbki. To sprawia, że można wyrabiać daną część na skalę masową.

Zazwyczaj po odlaniu następuje wyżarzanie. To proces polegający na nagrzaniu danego fragmentu do określonej temperatury. Po nagrzaniu tę temperaturę powinno się przez określony czas utrzymać, a po tym fragment wolno ochłodzić. Metod wyżarzania jest kilka i każda służy do czegoś innego. Przykładowo może obniżyć twardość metalu przed dalszą obróbką.

Dobrze jest czasem zainteresować się mniej znanymi odnogami przemysłu. Każdy ciekawski majsterkowicz prawdopodobnie chętnie dowie się gdzie mogą być wykorzystane odlewy i że dzięki odlewnictwu ma choćby zawiasy w szafkach (--kliknij--). --kliknij-- odlewy kokilowe
Zaczerpnięte z: Alwro S. A.
18-07-12 10:43