1% dla opp - prosty krok do pomocy

Od 1 stycznia 2004 r. jednostki płacące podatek dochodowy od osób fizycznych zdołają w zaświadczeniu jednorocznym pomniejszyć go o liczbę podarowaną na rzecz organizacji pożytku publicznego, jednakowoż nie więcej niż do wielkości 1% . Jest to niesłychanie przeciętny krok do pomocy organizacjom. Kto zdoła tego dokonywać i w jaki sposób?


obliczenia finansowe
Od 2007 r. wprowadzono dwie odmiany w sposobie przekazywania 1% podatku.

Mamy zamiar Cię zachęcić do nowej strony, gdzie przygotowaliśmy dla Ciebie mnóstwo specjalistycznych wiadomości. Nie ociągaj się i po prostu naciśnij ten link.

Pierwsza polegała na tym, iż poszerzono wspólnotę podatników, którzy mogą przekazywać 1% dla opp. Kolejna świadczyła, że podatnik nie musi samodzielnie realizować wpłaty na rachunek wyłonionej opp.

Jeżeli zaciekawił Cię niniejszy tekst, to sprawdź szczegóły (https://ozieblowski.pl/kancelaria-prawna-obsluga-prawna-firm-katowice/), które także są na niniejszy temat. Zawsze lepiej jest znać więcej szczegółów.

W składanym zeznaniu wpisuje organizację, jaką decyduje się wesprzeć, podając jej nazwę i numer KRS, a 1% podatku nadaje przełożony urzędu skarbowego. Więcej danych: .

Pobocznie 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego zdoła oddawać podatnik: opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych objęty liniową stawką podatku, oraz ten, kto uzyskuje dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Cały zabieg nie jest wymagający, wpierw należy wyłonić organizację pożytku publicznego, dla jakiej chcemy podarować 1% podatku. Zobacz: opodatkowanie prezentów.

Powinna ona posiadać status opp i także nie prowadzić aktywności gospodarczej polegającej na uzyskiwaniu dóbr takich jak sprzęty elektroniczne, towary wyskokowe, tytoniowe, paliwowe. Później trzeba wypełnić trafną rubrykę w jednorocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT - 38. Wpisujemy nazwę instytucji pożytku powszechnego, jej numer KRS i sumę, jaką pragniemy ofiarować na jej rzecz. Wielkość nie może wykraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego.

Co więcej podatnik może też zamieścić ponadprogramowe informacje, dotyczące jego pragnień co do rozdysponowania środków z 1% dla opp (np. praktyczny cel). Urząd Skarbowy wręczy następnie całkowitą kwotę, jaką podatnicy przeznaczyli danej organizacji, na jej konto.
1 2