Jak wygląda przygotowanie kosztorysu? O jakich elementach powinniśmy pamiętać, jak go opracowujemy?

Kosztorysowanie jest procesem przygotowywania dokumentu finansowego realizacji konkretnego zadania, które zwane jest kosztorysem. W tym sensie ciężko sobie wyobrazić, żeby nie występował taki proces, kiedy chodzi o prace budowlane. W jaki sposób więc wygląda taki dokument?


Jeśli w związku z tym chodzi o kosztorys budowlany, to najpierw mamy przedmiar robót. Zawiera on opis wszelkich prac budowlanych i instalacyjnych w kolejności ich wykonania, jak również znajdziemy tam podstawę określającą ceny jednostkowe robót albo też jednostkowych nakładów rzeczowych. Tego typu przedmiar posiada też obliczenia ilości różnych robót, na przykład metrów kwadratowych ścian czy posadzek. Po czymś takim wykonywany jest obmiar, to znaczy zestawienie robót według opisu dotyczącego przedmiaru, lecz sporządzone już to po wykonaniu robót, zobacz też tutaj.

dokumenty
W dalszej kolejności jest kosztorys inwestorski, który wykonywany jest na bazie przedmiotu robót i służy do tego by określić koszty całej planowanej inwestycji przez obliczenie cen materiałów budowlanych, jak również wynagrodzenia za pracę sprzętu oraz ludzi. Kosztorysowanie tego rodzaju pozwala określić koszty przeprowadzenia poszczególnych etapów prac, a również koszt zrobienia różnorodnych elementów budynku, jak fundament, ściany albo tynki. Następny punkt stanowi kosztorys ofertowy, który jest składany przez wykonawcę, na podstawie dokumentacji oraz przedmiaru robót. W takim kosztorysie proponuje się cenę, za którą podmiot wykonujący może przeprowadzić prace wyróżnione w przedmiarze. Jeśli udostępnimy całość dokumentacji i przedmiar paru firmom, to podczas wyboru jednostki wykonującej jest możliwość wziąć pod uwagę najbardziej korzystną propozycję. Rzecz jasna należy mieć na uwadze to, że nie za każdym razem najtańsza oferta jest tą najlepszą.

Powiązany artykuł - program NORMA - kosztorys budowlany
1 2