Jakiego typu regułami należy się kierować, pragnąc wykonać montaż kominka w domku jednorodzinnym?

Kluczową sprawą w trakcie montowania kominka w domku jednorodzinnym jest komin. To od komina przede wszystkim zależy montaż kominka, ponieważ odpowiada za odprowadzenie dymu powstającego w trakcie spalania drewna.


Komin powinien być szczelny i zrobiony z tworzyw odpornych na wysokie temperatury. Musi być też odpowiednio zaizolowany cieplnie. Najlepiej, jeśli jest zbudowany wewnątrz domku jednorodzinnego (zobacz - zobacz na stronie. Wówczas się nie wychładza, a w czasie palenia oddaje ciepło do budynku. Przeprowadzając montaż kominka trzeba pamiętać o najważniejszych zasadach podłączenia kominkowego wkładu do komina. Ważna jest odległość od miejsca przyłączenia czopucha do dymowego przewodu w kominie do jego wylotu nad dachem.

Wspomniana odległość nie powinna być mniejsza niż cztery m. Trzeba nie zapominać o rozmiarach komina. Winny być dostosowane do rozmiarów otworu paleniska kominka. Przewód kominowy powinien mieć zachowany kształt koła lub prostokąta. Za duży przekrój może powodować kłopoty w działaniu kominka - przykładowe realizacje. Za mały przekrój jest w stanie negatywnie wpłynąć na ciąg, co w sumie może doprowadzić do dymienia wkładu. Kominek w domu powinien być wybudowany jak najbliżej komina, aby na przewodzie dymowym pojawiło się jak najmniej zagięć. Lokalizacja kominków o konstrukcji lekkiej jest bardziej dowolna niż murowanych.

ogień płonący w kominku
Stawiając kominek w domu istotne jest odpowiednie doprowadzenie powietrza do komory spalania. Jego niedostateczna ilość jest najczęstszym powodem nieprawidłowego działania kominków. Powietrze nie winno być pobierane z garażu lub przenośnik pneumatyczny od strony ulicy. Z tego typu powietrzem do środka domku jednorodzinnego naprawdę będą napływać niemiłe aromaty jak również wszystkie zanieczyszczenia. Najlepiej pobierać powietrze od strony zachodniej, to stąd najczęściej wieje wiatr.

1 2