Prawo budowlane
Zgłoszenie robót budowlanych![]() Rozpoczęcie niektórych robót budowlanych należy zgłosić odpowiedniemu organowi. Dotyczy to w szczególności obiektów i robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę. Zgłoszenie należy złożyć w Starostwie, najpóźniej 30 dni przed terminem wyznaczonym na rozpoczęcie prac... Szybciej powstaną obszary ograniczonego użytkowaniaNowelizacja przepisów budowlanych przyspieszy wydawanie uchwał sejmików samorządowych dotyczących powstania obszarów ograniczonego użytkowania dla obiektów, dla których jest wymagane opracowywanie oceny oddziaływania na środowisko. Inwestycje budowlane – regulacja spornych interesów sąsiedzkich![]() Sąsiedzi mogą podnosić zarzuty dotyczące m.in. zmniejszenia nasłonecznienia – tzw. zacieniania – zasłaniania widoku, budowy blisko granicy z nieruchomością sąsiednią... Normy prawa na których mają obowiązek poznać się biznesmeni mający firmy w branży budowlanej![]() Posiadanie firmy prosperującej w budowlance domaga się nie jedynie przyjęcia do pracy kompetentnych pracowników oraz posiadania najlepszej wartości użytkowej sprzętów, by w swojej branży posiadać możliwość poczuć się bezpiecznie. Otóż, tak samo ważne będzie to, by poznać bardzo dobrze każde unormowania prawne, które powiązane będą z prawem budowlanym. Formalne etapy budowy domu![]() Na hasło „budowa domu” nasze pierwsze skojarzenie to błoto, cegły, taczki i robotnicy. Mało komu przychodzą do głowy tony papierów, dokumentów, zezwoleń i pozwoleń, które trzeba załatwić. A należy pamiętać, że zebranie całej potrzebnej dokumentacji, jest pracą nie wiele lżejszą od samej budowy.
Jak to jest z tą samowolą...![]() Co to jest samowola budowlana? Wiele osób, nawet nie zdaje sobie sprawy, że ją popełnia. Na szczęście 6 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane (Dz. U. Nr 121, poz. 809, dalej "nowelizacja"), która procedury legalizacyjne wyjaśnia. Jakie przyniosła korzyści, o tym poniżej. Odśnieżanie dachów![]() Obowiązek odśnieżania dachów należy do właściciela lub zarządcy budynku. Artykuł 61 pkt. 2 Prawa Budowlanego* nakazuje zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych i niedopuszczenie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający śnieg. Mokry śnieg stanowi największe obciążenie. Podczas topnienia, warstwa o powierzchni 1 m kw. i grubości 15 cm może ważyć nawet 50 kg. Ocena stanu technicznego budynku: ekspertyza, czy opinia?![]() O obowiązku przeprowadzania kontroli stanu technicznego budynku stanowi art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego. Zobowiązanie ciąży na właścicielu bądź zarządcy obiektu. Kontrola powinna się odbyć raz w roku lub raz na pięć lat. Nowelizacja ustawy Prawo budowlane – 6 maja 2010![]() Z dniem 6 maja 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. Z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.).
Sejm na wniosek Senatu uchwalił zmianę art. 49b ust. 2, który mówi o budowie obiektu budowanego bez zgłoszenia. |
Pozostałe artykuły
Jak zdobyć sobie ogromną przychylność swoich klientów?![]() Choć przyciągnięcie klientów jest niezmiernie trudne, to jeszcze cięższe jest to, aby najzwyczajniej w świecie na dłuższy okres czasu zatrzymać klientelę. W końcu na rynku jest wielka konkurencja - to powoduje, że bardzo często biznesmeni muszą zawalczyć o własnego klienta. Dobrze, ale czy to takie łatwe? Ludzie są generalnie bezwzględni: nierzadko dla niewielkich oszczędności potrafią sprawić, że najzwyczajniej stracimy jakże cennego chlebodawcę. Jak uporać się z konieczną rozbiórką starego obiektu?![]() Jeśli spotkamy się z koniecznością likwidacji niepotrzebnego, niezdatnego do zamieszkania czy nawet już stwarzającemu zagrożenie dla ludzi obiektu, powinniśmy spełnić pewne wymogi formalne i czasami uzyskać potrzebne pozwolenia. Proponujemy zacząć od przeczytania poniższego tekstu. Niezwykły symbol towarowy![]() Znak towarowy nie musi być oryginalny. Istotne jest, aby był on na tyle wymowny, aby przyciągał uwagę klientów i utożsamiał dany towar na rynku, oraz, aby wolno go było przedstawić w formie graficznej. Siedziba firmy oraz przedsiębiorstwo - jakie rzeczy warto się dowiedzieć?![]() Wizytówką spółki jest nie tylko to w jaki sposób rozmawiają jej pracownicy z klientem, ale również to, w jakim miejscu odbywa się spotkanie. Jeżeli biuro jest zagracone to klient raczej nie wyniesie ze spotkania pozytywnej opinii o nas i o naszej firmie, a co za tym idzie nie będzie chętny by z nami wchodzić w głębsze relacje biznesowe. Tak, więc jeśli biuro i firma jeszcze nie ogarnęła reprezentatywnego miejsca , gdzie mogłyby się odbywać spotkania z klientami, to najlepiej pójść z klientem do jakiejś kawiarni lub restauracji, żeby w przyjemnych warunkach porozmawiać. |