Rekomendacja T zmniejsza dostępność kredytów hipotecznych

sprzedaż
Niespełna dwa miesiące zostały do wprowadzenia “Rekomendacji T”. Według nowych przepisów, wysokość kredytu nie może przekroczyć 80% wartości nieruchomości, co oznacza to, że przy zakupie mieszkania za 300 tyś. trzeba będzie wnieść wkład własny w wysokości minimum 60 tyś.

Dodatkowo, rekomendacja zakłada, iż maksymalny bezpieczny poziom zobowiązania z tytułu spłaty rat zaciąganych kredytów i pożyczek nie powinien przekraczać 50% dochodów osób o średnich zarobkach. Jak prognozują analitycy z firmy Deloitte, dostęp do kredytów może stracić nawet 3 mln Polaków.

Wprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego restrykcje mogą oddalić marzenia o własnym mieszkaniu. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, którzy dopiero zaczęli pracować i nie zdążyli jeszcze odłożyć pieniędzy na tak duży wkład własny - mówi Bartłomiej Rzepa, prezes Wawel Service.

Nowe reguły wchodzą w życie z początkiem sierpnia i będą obowiązywać przez najbliższe lata, zatem Ci, którzy planują wzięcie kredytu hipotecznego na “starych” warunkach powinni się pospieszyć.

Zaczerpnięte z: FreeMind
Twórca: Anna Gumowska
18-07-12 10:43