Przepisy i rozporządzenia

Częstokroć zapominane kwestie do dołączenia w zeznaniu do US.

podatki
Pomimo, że termin składania rozliczeń podatkowych należy już do przeszłości, to najnowsze zestawienia wyraźnie pokazują, że podatnicy w dalszym ciągu mają poważne problemy z niektórymi kwestiami.
Niniejszy skromny tekst ma za zadanie zwrócenie uwagi płacącego podatek na dwie istotne kwestie, które coraz dobitniej odbijają się w codziennej rzeczywistości.

Dość ciekawym sposobem na biznes jest sprowadzanie towaru z Chin. Czy wiesz jak się do tego zabrać?

kartony z papierami
Dosyć dochodowym pomysłem na biznes jest towar sprowadzany z Chin. Często jednak, aby rozpoczynać potrzeba kontaktów w tak dalekim kraju. Przy niedoborze zwyczajowego kontaktu z przedsiębiorstwem mamy okazję napisać wiadomość do rozmaitych firm. Wspaniale w tego typu wiadomości spytać się o artykuły, formy płatności czy wysyłkę.

Z jakiego powodu w każdej firmie pomocne są usługi profesjonalnych specjalistów kadr oraz zarządzania zasobami ludzkimi?

na spotkaniu biznesowym
Dla każdej firmy podstawowe znaczenie mają zatrudniani pracownicy. To właśnie zasoby ludzkie stanowią najcenniejszy kapitał przedsiębiorcy, o który powinni odpowiednio się zatroszczyć. Z tego powodu, obecnie bardzo dużą popularnością charakteryzują się zagadnienia skorelowane z skutecznym zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Podatek od nieruchomości vs zawieszenie działalności

Jeśli zdecydujemy się na zawieszenie działalności gospodarczej, wciąż będziemy zobowiązani do płacenia podatku od posiadanych nieruchomości wg wyższych stawek. Projekt ustawy deregulacyjnej zakładał zmianę tego stanu rzeczy, niestety – przepadł.

Zawieszając działalność gospodarczą nie uzyskuje się przychodów. Mimo tego, składka podatku od nieruchomości pozostaje większa, jak gdyby przedsiębiorca wciąż prowadził działalności. Wychodzi na to, że obecne przepisy nie są zgodne z ideą zawieszenia działalności gospodarczej i utrudniają prowadzenia firmy.

Bruksela wyciąga rękę do small biznesu

komputery
Ułatwione korzystanie z kredytów, ujednolicony podatek, doradztwo przy wchodzeniu na międzynarodowy rynek – m. in. takie propozycje szykuje UE dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Leasing operacyjny vs leasing finansowy

Leasing operacyjny to umowa krótkotrwała, odwrotnie niż leasing finansowy, który trwa raczej dłużej. Po zakończeniu tego pierwszego leasingowany przedmiot przechodzi w ręce innego właściciela, po zakończeniu drugiego – zostaje w rękach leasingobiorcy. Czym jeszcze różnią się od siebie obie umowy?

Leasing operacyjny traktowany jest przez prawo jako usługa. Oznaczało to, że podatek od transakcji płaciliśmy na terenie państwa unijnego, w którym leasingodawca miał siedzibę swojej firmy(co miało znaczenie w momencie gdy zagraniczne stawki VAT były niższe).

Jakiego typu formalności wiążą się z założeniem swojej firmy?

dokumenty w firmie
W czasach, kiedy znalezienie pracy jest coraz trudniejsze szansą na wyjście z bezrobocia okazuje się być założenie własnego biznesu. Zakładanie firmy związane jest rzecz jasna z najróżniejszymi formalnościami. Na szczęście nie są one za bardzo skomplikowane.

Przy tworzeniu tekstów umów i naliczaniu wysokości podatku za najem mieszkań warto poradzić się znawców zagadnień prawnych i ekonomicznych

Podpisywanie umowy
Posiadanie budynku kamienicy w sercu dużego miasta, jakim jest przykładowo Poznań, może stać się źródłem dodatkowych dochodów, i to wcale niemałych. Wystarczy dać anons w lokalnej prasie bądź na często odwiedzanym portalu i czekać aż odezwą się potencjalni lokatorzy. Zazwyczaj takich lokali poszukują studenci, bowiem tak dogodna lokalizacja jest im na rękę - nie będą musieli dojeżdżać na wykłady z drugiego końca miasta.

Podatek będzie większy jeśli wozi Cię pracodawca

Kolejne świadczenie trzeba opodatkować. Tym razem chodzi o... bezpłatne dojazdy do pracy. Chlebodawca musi prowadzić dokumentację takiego transportu, a pracownik zapłaci od tego udogodnienia podatek...

Tylko niektóre lokaty dla firm nieopodatkowane

Tylko trzy banki oferują przedsiębiorcom lokaty, dzięki którym nie zapłacą oni podatku. Większość proponuje depozyty, a zysk z nich traktuje jako przychód firmy, od którego trzeba zapłacić podatek dochodowy.

Większość rachunków firmowych jest nieoprocentowana, jeśli już, to na mały procent, przez co odsetki z nich są znikome – zwykle mniej niż 1%. Prowadzenie konta firmowego wymaga dużych opłat, przeciętnie jest to kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Aby zmniejszyć ów dysonans, przedsiębiorcy przelewają część niepotrzebnych środków na wyżej oprocentowane subkonto lub lokatę. W tym momencie pojawiają się wątpliwości, czy od zysku z innych lokat powinien być odprowadzany podatek od zysków kapitałowych, zwany podatkiem Belki, czy też podatek dochodowy.